Orzeczenia

Orzeczenie
13.12.1990 Obrót gospodarczy

Przewidziane w uchwale organu gminy jednorazowe wypowiedzenie wszystkich umów najmu komunalnych lokali użytkowych w mieście w celu zorganizowania przetargów czynszowych, warunkujących zawarcie nowych umów i w celu wyeliminowania ze sfery handlu i usług jednostek gospodarki uspołecznionej, rażąco narusza zasady współżycia społecznego w rozumieniu art. 5 i art. 354 Kc i jest niezgodne z art. 18 ust.

Orzeczenie
07.12.1990 Obrót gospodarczy

Spółdzielnia mieszkaniowa nie prowadzi działalności gospodarczej w celach zarobkowych, w związku z tym sprawa z jej udziałem nie może być uznana za sprawę gospodarczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz.U. nr 33, poz. 175), chociażby po drugiej stronie występował podmiot gospodarczy prowadzący taką działalność.

Orzeczenie
07.12.1990 Obrót gospodarczy

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie wyłączają możliwości objęcia jednym wnioskiem żądania działu spadku i niesienia współwłasności z żądaniem rozstrzygnięcia, której z osób bliskich byłego członka spółdzielni mieszkaniowej służy przewidziane w art. 221 prawa spółdzielczego roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i o przydział lokala Możliwość taka występuje, gdy osoby bliskie ubiegające się o

Orzeczenie
03.12.1990 Obrót gospodarczy

Przepisy art. 82-88 kodeksu cywilnego, dotyczące wad oświadczenia woli, nie mają zastosowania do decyzji administracyjnych.

Orzeczenie
27.11.1990 Obrót gospodarczy

1. Obowiązek sprawowania opieki nad członkiem rodziny ma ze swej istoty charakter obowiązku alimentacyjnego, a zakres tego obowiązku według art. 129 par. 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. nr 9 poz. 59 ze zm./ nie obciąża krewnych w tym samym stopniu solidarnie, lecz w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowych i majątkowych. 2. W myśl par. 15 ust. 1

Orzeczenie
22.10.1990 Obrót gospodarczy

Orzekanie o tym, czy działalność społeczno-zawodowa organizacji rolników mieści się w granicach prawa, a w szczególności nie wykracza poza ramy ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników /Dz.U. nr 32 poz. 217/, należy do odpowiedniego sądu rejestrowego, a nie do organu antymonopolowego.

Orzeczenie
19.10.1990 Obrót gospodarczy

Komisja organizacyjna reprezentująca członków spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni nadającą się do takiego wyodrębnienia, ma zdolność sądową w sprawie o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni.

Orzeczenie

1. Analizując rozwiązanie umowy o pracę przez porozumienie stron nie można oderwać się od okoliczności faktycznych i przyczyn tego rozwiązania. Jeżeli u podstaw oferty pracownika zmierzającej do rozwiązania stosunku pracy przez porozumienie stron leży niewywiązywanie się lub nienależyte wywiązywanie się zakładu pracy z obowiązków umowy o pracę, to pracownik może na ogólnych zasadach (art. 471 k.c.

Orzeczenie
05.10.1990 Obrót gospodarczy

Wartość nakładu z majątku odrębnego jednego z małżonków na ich majątek wspólny, polegającego na wpłacie dokonanej przez tego małżonka na wkład mieszkaniowy związany że spółdzielczym prawem do lokalu, odpowiada w chwili podziału tego majątku takiej części wartości spółdzielczego prawa do lokalu, jaką część stanowiła ta wplata w stosunku do całego wkładu mieszkaniowego wpłaconego przez małżonków, od

Orzeczenie
01.10.1990 Obrót gospodarczy

Przepis par. 12 ust. 2 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 30 grudnia 1983 r. w sprawie warunków kursowego szkolenia kandydatów na kierowców oraz programów nauczania /Dziennik Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych nr 9 poz. 16/, według którego specjalistyczne kursy metodyczno-dydaktyczne prowadzą wyłącznie placówki Związku Zakładów Doskonalenia Zawodowego, wydany został z przekroczeniem upoważnienia

Orzeczenie
28.09.1990 Obrót gospodarczy

I. Zwłoka organu właściwego w załatwieniu sprawy sprzedaży lokalu mieszkalnego, w terminie określonym przepisem art. 35 § 3 k.p.a., może uzasadnić odpowiedzialność za szkodę wynikłą ze wzrostu ceny lokalu (art. 417 k.c.). II. Niedotrzymanie przez organ wymieniony w pkt 1 warunków sprzedaży lokalu mieszkalnego, podanych w oficjalnym komunikacie, wywieszonym w siedzibie tego organu, może stanowić podstawę

Orzeczenie

W sprawie o roszczenie premiowe ocena Sądu obejmuje ogół przesłanek warunkujących nabycie uprawnień premiowych (tzw. układ warunkujący), w tym także tych, od wystąpienia których zależy uruchomienie funduszu premiowego. W układzie warunkującym prawo do premii uzyskanie określonego wyniku końcowego realizowanego kontraktu należy traktować jako zadanie premiowe (o charakterze globalnym). Realizacja zaś

Orzeczenie
20.09.1990 Obrót gospodarczy

Przepis art. 58 § 2 zdanie drugie k.r.o. ma zastosowanie tylko w sprawie o rozwód.

Orzeczenie

W sprawie, w której pracownik dochodzi zwrotu nienależnie pobranego z wynagrodzenia za pracę podatku wyrównawczego lub zaliczki na poczet tego podatku przez zakład pracy, zakład ten jest legitymowany do występowania przed sądem pracy w charakterze pozwanego.

Orzeczenie
24.08.1990 Obrót gospodarczy

O istnieniu obowiązku alimentacyjnego między małżonkami pozostającymi we wspólnym pożyciu – jako przesłanki renty odszkodowawczej nie przesądza okoliczność, czy pozostały przy życiu małżonek pracuje zarobkowo.

Orzeczenie
10.08.1990 Obrót gospodarczy

Członkowi spółdzielni mieszkaniowej, który zgodnie z postanowieniami umowy o budowę garażu otrzymał w używanie garaż wzniesiony własnym kosztem na gruncie tej spółdzielni na zasadzie najmu, nie przysługuje roszczenie o przekształcenie tego prawa na przewidziane w statucie – jako druga forma oddawania boksów garażowych – spółdzielcze prawo do garażu.

Orzeczenie
26.07.1990 Obrót gospodarczy

W przypadku gdy przedstawicielka ustawowa małoletniego uprawnionego do alimentów nie wyraża zgody na proponowane przez ojca tego dziecka – zobowiązanego do alimentacji w związku z zamierzonym przez niego wyjazdem za granicę – zabezpieczenie wykonywania należnych dziecku alimentów przez umowę poręczenia, sąd opiekuńczy może – w ramach rozstrzygnięć przewidzianych w art. 97 § 2 k.r.o. – wydać orzeczenie

Orzeczenie

W myśl art. 365 par. 1 Kpc prawomocne orzeczenie wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy i inne organy państwowe. Dopóki prawomocne postanowienie sądu rejonowego stwierdzające zasiedzenie nieruchomości nie zostanie uchylone, nabycie własności w tej formie nie może być kwestionowane i pociąga - w myśl art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1989 r. o podatku od spadków i darowizn

Orzeczenie
04.07.1990 Obrót gospodarczy

Stosownie do art. 407 Kpc w związku z art. 211 Kpa skargę o wznowienie postępowania sądowego wnosi się w terminie miesięcznym; termin ten liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia. Skargę o wznowienie postępowania skarżący wniósł po terminie do jej wniesienia.

Orzeczenie
13.06.1990 Obrót gospodarczy

W razie podjęcia w mieszkaniu spółdzielczym – za zgodą spółdzielni – działalności gospodarczej spółdzielnia mieszkaniowa może obciążyć członka zwiększonymi z tego powodu kosztami eksploatacji budynku wyliczonymi z uwzględnieniem konkretnej sytuacji faktycznej.

Orzeczenie
05.06.1990 Obrót gospodarczy

Członek rolniczej spółdzielni produkcyjnej pracujący w tej spółdzielni zachowuje – w okresie pobierania zasiłku chorobowego – prawo do tych składników wynagrodzenia, które nie są wliczane do podstawy wymiaru zasiłku wówczas, gdy przewiduje to statut (regulamin) spółdzielni lub inna uchwała walnego zgromadzenia regulująca system wynagradzania członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Orzeczenie
29.05.1990 Obrót gospodarczy

Zezwolenie sądu opiekuńczego przewidziane w art. 101 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wyłącza możliwość dokonania kontroli zamierzonej czynności (art. 50 prawa o notariacie) tylko w zakresie objętym prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Orzeczenie
08.05.1990 Obrót gospodarczy

Uchwała okręgowej rady adwokackiej w przedmiocie wyrażenia zgody na przeniesienie przez adwokata siedziby do okręgu innej izby ma charakter decyzji administracyjnej w rozumieniu art. 1 par. 1 pkt 1 w zw. z par. 2 pkt 2 Kpa.

Poprzednia Następna