Orzeczenia

Orzeczenie
13.12.1989 Obrót gospodarczy

Prawo spółdzielcze nie nakłada na spółdzielnię mieszkaniową obowiązku przydzielenia byłym małżonkom dwóch odrębnych lokali mieszkalnych w zamian za prawo do lokalu dotychczas zajmowanego. Obowiązku takiego nie może też nałożyć na spółdzielnię sąd w orzeczeniu dokonującym podziału majątku wspólnego małżonków.

Orzeczenie
08.11.1989 Obrót gospodarczy

Niedokonanie podziału majątku wspólnego nie stanowi przeszkody do dochodzenia przez każdego z byłych małżonków przeciwko osobie trzeciej roszczenia o wykup działki gruntu zabudowanego przez nich w czasie trwania małżeństwa ze środków stanowiących majątek wspólny. Uprawnienia tego nie wyłącza negatywne w tej kwestii stanowisko jednego z byłych małżonków.

Orzeczenie
03.11.1989 Obrót gospodarczy

Członek spółdzielni mieszkaniowej, któremu przydzielono lokal mieszkalny z usterkami może domagać się nakazania spółdzielni, by usunęła usterki, nie może natomiast żądać wprost zasądzenia od spółdzielni na jego rzecz kwoty stanowiącej równowartość kosztów niezbędnych do usunięcia usterek i doprowadzenia lokalu do stanu, w jakim winien być oddany.

Orzeczenie
23.10.1989 Kadry i płace

Jeżeli po zawarciu umowy o wspólnej odpowiedzialności nie nastąpiło łączne powierzenie mienia, a jeden z pracowników materialnie odpowiedzialnych rozwiązał umowę o pracę, to umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej wygasa i ponowne zatrudnienie tego pracownika na poprzednim stanowisku wymaga zawarcia nowej umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej i łącznego powierzenia mienia dla wywołania

Orzeczenie

Pracownikowi odwołanemu ze stanowiska przez uprawniony organ nie przysługuje roszczenie o ustalenie nieważności odwołania na podstawie art. 58 § 1 lub § 2 k.c. w związku z art. 300 k.p.

Orzeczenie
18.09.1989 Obrót gospodarczy

Nabyte udziały od współspadkobierców w postępowaniu o dział spadku jak również udział we współwłasności w zamian za dożywocie przez jednego z małżonków ze wspólnie osiąganych dochodów w czasie trwania wspólności ustawowej wchodzą do dorobku małżonków.

Orzeczenie
07.09.1989 Kadry i płace

Narusza obowiązek pracowniczy dbałości o wynik pracy dżokej (praktykant dżokejski), który wskutek niewłaściwej jazdy w wyścigach konnych, nie wykazując całkowitych możliwości konia, nie uwydatnia elementów współzawodnictwa i walki w poszczególnych fazach gonitwy, nawet jeżeli taka technika jazdy została ustalona z trenerem.

Orzeczenie
25.08.1989 Kadry i płace

Prawidłowy nadzór ze strony zakładu pracy nad pracownikiem zgłaszającym swe zastrzeżenia i opory przed objęciem stanowiska związanego z powierzeniem mu mienia należy do zakresu należytej dbałości o własne interesy, zaś jego niezachowanie w konkretnej sytuacji można uznać za przyczynienie się do powstania szkody.

Orzeczenie
11.08.1989 Kadry i płace

Ocena, czy w konkretnej sytuacji faktycznej dochodzi do „likwidacji działu pracy”, zależy od całokształtu okoliczności występujących w tej konkretnej sytuacji faktycznej. Nawet niecelowe zlikwidowanie działu pracy rodzi skutki prawne z art. 43 k.p.

Orzeczenie

Akt prawny podwyższający z mocą wsteczną stawki osobistego zaszeregowania pracowników ma zastosowanie również do pracownika, który w dacie wydania aktu prawnego nie był już zatrudniony, za okres jego pracy objęty podwyżką.

Orzeczenie
05.07.1989 Obrót gospodarczy

Jeżeli w sprawie o odszkodowanie z tytułu niedoboru jednostka gospodarki uspołecznionej określa zakres odpowiedzialności poszczególnych pozwanych stosownie do stopnia przyjętego w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej, sąd nie jest związany takim określeniem zakresu odpowiedzialności, gdy ustali, że za całość niedoboru ponosi odpowiedzialność tylko jeden pozwany. Sąd powinien wówczas z urzędu

Orzeczenie
22.06.1989 Ubezpieczenia

Emerytowi wojskowemu nie przysługuje prawo do zwiększenia emerytury wojskowej o połowę renty inwalidzkiej w sytuacji, gdy inwalidztwo jego jest następstwem wypadku pozostającego w związku ze służbą wojskową, jakiemu uległ przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową

Orzeczenie

Pracownikowi państwowego gospodarstwa rolnego, któremu przydzielono działkę pod ziemniaki, przysługuje odszkodowanie na podstawie przepisów prawa cywilnego w związku z art. 300 k.p. za szkodę doznaną na skutek niewykonania przez zakład pracy obowiązków wynikających z § 3 ust. 10 i 11 załącznika nr 2 do układu zbiorowego pracy dla państwowych przedsiębiorstw rolnych zawartego 24 grudnia 1974 roku.

Orzeczenie
17.04.1989 Obrót gospodarczy

Dopuszczalność zaskarżenia przez członka – w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym – uchwały rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej podwyższającej wysokość opłat eksploatacyjnych nie pozbawia spółdzielni możliwości dochodzenia należności z tego tytułu w postępowaniu sądowym.

Orzeczenie
17.04.1989 Kadry i płace

1. Akwizytor zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - osobiście wykonujący pracę - jest pracownikiem w rozumieniu art. 2 kodeksu pracy. 2. Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie może odmówić objęcia ubezpieczeniem społecznym osoby zgłoszonej przez zakład pracy jako pracownika po upływie 14 dni od dnia dokonania zgłoszenia.

Orzeczenie
11.04.1989 Kadry i płace

Roszczenie zakładu pracy przeciwko pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierownika zakładu usługowego na zryczałtowanym rozrachunku o zapłatę ryczałtu miesięcznego podlega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.).

Orzeczenie
06.04.1989 Kadry i płace

Umowa o pracę zawarta przez uspołeczniony zakład pracy, na podstawie której pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy za wynagrodzeniem na rzecz tego zakładu, polegającej na wyczynowym uprawianiu sportu w określonym przez strony klubie sportowym, nie jest sprzeczna z przepisami prawa pracy, zaś obowiązki pracownika wynikające z takiej umowy o pracę obejmują staranne wykonywanie zadań sportowych

Orzeczenie
22.03.1989 Obrót gospodarczy

Okoliczność, że spółdzielnia mieszkaniowa zaprzestała budowy domów mieszkalnych, nie uzasadnia wykreślenia członka z rejestru członków spółdzielni.

Orzeczenie
28.02.1989 Obrót gospodarczy

Osoba prawna nie może nabyć członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej.

Orzeczenie

W sprawach materialnej odpowiedzialności pracowników wysokość szkody ustala się według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili (art. 363 § 2 k.c. w związku z art. 300 k.p.). W razie wyrządzenia szkody w walucie obcej ustalenie odszkodowania następuje z reguły według średniego kursu obowiązującego w dacie ustalenia

Orzeczenie
08.02.1989 Kadry i płace

Państwowa Inspekcja Pracy nie jest upoważniona do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne, nie zatrudniające pracowników na podstawie umowy o pracą, przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Orzeczenie
26.01.1989

Zawarte w art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. 1989 nr 14 poz. 74/ sformułowanie 'grunty rolne i leśne', zostało użyte w znaczeniu przyjętym w par. 1 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia

Orzeczenie
18.01.1989 Kadry i płace

1. Wypowiedzenie pracownicy warunków umowy o pracę i zaproponowanie jej – po upływie okresu wypowiedzenia – zatrudnienia na podstawie umowy o pracę nakładczą nie stanowi wypowiedzenia zmieniającego, gdyż w istocie jest to wypowiedzenie umowy o pracę (definitywne). 2. Likwidacja oddziału jako jednostki organizacyjnej nie będącej zakładem pracy w rozumieniu art. 3 k.p. nie jest likwidacją zakładu pracy