Orzeczenia

Orzeczenie
28.03.2024 Obrót gospodarczy

Postanowienia umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej, określające mechanizm ustalania kursu waluty na potrzeby wypłaty kredytu i jego spłaty, które pozwalają bankowi na jednostronne i dowolne określanie kursu waluty, są niedozwolonymi postanowieniami umownymi. Ich eliminacja z umowy prowadzi do niemożności określenia wysokości świadczeń stron i skutkuje nieważnością całej umowy kredytu.

Orzeczenie
28.03.2024 Obrót gospodarczy

Nabywca przedsiębiorstwa może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania zbywcy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, jeśli wykaże, że pomimo zachowania należytej staranności, w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, a ich istnienia nie mógł przewidzieć na podstawie ówczesnego stanu prawnego i orzecznictwa.

Orzeczenie

Zmiana zaskarżonej decyzji nie musi polegać na wydaniu nowej decyzji zmieniającej zaskarżoną, ale na wydaniu takiej decyzji, której skutkiem jest uwzględnienie w całości lub w części żądania strony objętego przedmiotem zaskarżonej decyzji.

Orzeczenie
20.03.2024 Obrót gospodarczy

Rozpoznanie apelacji na posiedzeniu niejawnym, mimo wniosku strony o przeprowadzenie rozprawy zawartego w apelacji, stanowi naruszenie art. 374 k.p.c. i może prowadzić do nieważności postępowania z powodu pozbawienia strony możności obrony jej praw (art. 379 pkt 5 k.p.c.).

Orzeczenie
13.03.2024 Obrót gospodarczy

Pełnomocnictwo procesowe udzielone osobie nieuprawnionej do reprezentowania spółki skutkuje bezwzględną nieważnością postępowania, której nie można usunąć przez zatwierdzenie czynności pełnomocnika przez stronę.

Orzeczenie

Prawomocny wyrok karny, który ustala naruszenie praw pracowniczych oraz fakt pozostawania w stosunku pracy, ma znaczenie prejudycjalne dla sądu cywilnego rozpoznającego spór dotyczący istnienia stosunku pracy między tymi samymi stronami, tak że sąd cywilny jest zobowiązany wziąć pod uwagę te ustalenia przy rozstrzyganiu sprawy.

Orzeczenie

Nie może być sporu co do tego, iż nie jest czynnością zmierzającą bezpośrednio do dochodzenia roszczenia zawezwanie do próby ugodowej, którego celem jest jedynie wydłużenie okresu zaskarżalności wierzytelności przez doprowadzenie do kolejnej przerwy biegu przedawnienia. Taki cel pozostaje zarówno w sprzeczności z założeniami instytucji przedawnienia roszczenia, którymi jest przede wszystkim czasowe

Orzeczenie
08.03.2024 Obrót gospodarczy

Brak zgody Komisji Nadzoru Finansowego na obniżenie funduszy własnych banku spółdzielczego uniemożliwia wypłatę członkowi wartości wypowiedzianych udziałów nadobowiązkowych, nawet jeśli roszczenie o ich zwrot stało się wymagalne.

Orzeczenie
20.02.2024 Obrót gospodarczy

Dla zastosowania art. 477(13) § 1 k.p.c. jako podstawy do umorzenia postępowania sądowego, wystarczające jest wydanie przez organ rentowy decyzji uwzględniającej żądanie ubezpieczonego w całości, bez konieczności zmiany czy uchylenia pierwotnie zaskarżonej decyzji.

Orzeczenie
14.02.2024 Obrót gospodarczy

Roszczenie informacyjne regulowane w art. 48 ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (wcześniej art. 105 ust. 2 Prawa autorskiego) stanowi samodzielne roszczenie i nie wymaga od organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wykazywania istnienia podstawy prawnej do dochodzenia opłat czy wynagrodzeń przy jego dochodzeniu, ani też jest niezależne od systemu finansowania

Orzeczenie

W sytuacji niewypłacalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, likwidator, który nie był wcześniej członkiem zarządu, nie ponosi odpowiedzialności za niespłacone zobowiązania wobec byłych pracowników spółki z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, jeśli w momencie objęcia przez niego funkcji likwidatora spółka nie posiadała majątku wystarczającego na zaspokojenie

Orzeczenie

W przypadku sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości, zarówno komornik sądowy, jak i jego zastępca ponoszą solidarną odpowiedzialność za szkodę wynikającą z nieprawidłowego obciążenia nabywcy podatkiem VAT, jeśli ich działania lub zaniechania miały wpływ na powstanie takiej szkody.

Orzeczenie
09.02.2024 Obrót gospodarczy

W przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej zawierającej nieuczciwe postanowienia dotyczące mechanizmu przeliczania waluty, hipoteka jako zabezpieczenie takiego kredytu również nie może wywierać skutków prawnych, gdyż jest nierozerwalnie związana z wierzytelnością, którą zabezpiecza.

Orzeczenie
09.02.2024 Obrót gospodarczy

Art. 141 p.z.p. nie reguluje kwestii solidarnej odpowiedzialności konsorcjantów wobec podwykonawców za bezpodstawnie uzyskaną korzyść majątkową, a odpowiedzialność taka nie może być wywiedziona z samej ustawy o zamówieniach publicznych, gdyż przepisy kodeksu cywilnego regulujące bezpodstawne wzbogacenie wymagają precyzyjnego ustalenia stanu faktycznego oraz podjęcia przez sąd dokładnych rozważań dotyczących

Orzeczenie
09.02.2024 Obrót gospodarczy

Uznanie powództwa z zastrzeżeniem spełnienia przez powoda określonych świadczeń nie jest bezwarunkowym poddaniem się powództwu i jako takie nie prowadzi do automatycznego wydania wyroku zgodnego z żądaniem powoda; sąd nie jest związany oświadczeniem pozwanego zawierającym takie zastrzeżenia, lecz musi ocenić ich charakter i zasięg, a także możliwość odwołania takiego uznania w świetle zmieniających

Orzeczenie
08.02.2024 Obrót gospodarczy

Niewłaściwa obsada sądu nie następuje z samego faktu powołania sędziego na urząd na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej na podstawie Ustawy Nowelizującej, lecz wymaga ustalenia, czy w świetle konkretnych okoliczności, proces powoływania prowadziłby do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności.

Orzeczenie
07.02.2024 Obrót gospodarczy

Klauzule przeliczeniowe w umowach kredytowych indeksowanych do waluty obcej są nieodłącznie ze sobą związane i kształtują główne świadczenia stron, lecz ich abuzywny charakter może być poddany kontroli, jeżeli nie są sformułowane w sposób jednoznaczny, umożliwiający stronie konsumenta ocenę skutków ekonomicznych zobowiązania, nawet gdy postanowienia umowy określają główne świadczenie stron.

Orzeczenie
07.02.2024 Obrót gospodarczy

W sprawach dotyczących odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o dzieło, wykonawca nie może przerzucić odpowiedzialności za braki wykonania dzieła zgodnie z projektem, jeśli sam nie dopełnił obowiązków wynikających z art. 634 k.c. polegających na zawiadomieniu o okolicznościach uniemożliwiających prawidłowe wykonanie umowy, zwłaszcza gdy wynikają one z projektów dostarczonych

Orzeczenie
07.02.2024 Obrót gospodarczy

Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym wbrew wnioskowi strony o przeprowadzenie rozprawy apelacyjnej stanowi naruszenie prawa procesowego i rodzi skutki w postaci nieważności postępowania. Prawo do sądu oraz sprawiedliwości proceduralnej wymaga, aby sąd drugiej instancji uwzględnił wniosek strony o rozprawę, którego pominięcie narusza fundamentalne zasady procesu cywilnego.

Orzeczenie

Pominięcie przez sąd środków dowodowych wnioskowanych przez stronę, gdy sąd uznaje, że zgromadził już materiał wystarczający do rozstrzygnięcia sprawy, nie może być uznane za pozbawienie strony możliwości obrony jej praw, a co za tym idzie nie może być podstawą dla stwierdzenia nieważności postępowania, o której mowa w art. 379 pkt 5 k.p.c.

Orzeczenie
07.02.2024 Obrót gospodarczy

Wyroki sądów drugiej instancji muszą spełniać wymogi formalne, w szczególności należyte uzasadnienie, które zawiera ocenę zarzutów apelacyjnych, ustalenie faktów, oparcie na dowodach oraz wskazanie stosowanej podstawy prawnej, co jest niezbędne do umożliwienia kontroli kasacyjnej orzeczenia.

Orzeczenie

Prawidłowa wykładnia art. 66 § 2 Kodeksu cywilnego musi uwzględniać, że proponowany w ofercie termin rozwiązania umowy o pracę nie jest tożsamy z terminem związania ofertą, a oferta wiąże w terminach wynikających z okoliczności zakomunikowania treści oferty. Jeśli złożenie oferty nie nastąpiło w bezpośrednim kontakcie z oblatem, to oferta przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę

Orzeczenie

W przypadku wniosku o rekompensatę z tytułu pracy w szczególnych warunkach, prawo do świadczenia emerytalnego wypłacane jest począwszy od miesiąca złożenia wniosku o rekompensatę, a nie od wcześniejszej daty, chyba że zachodzą szczególne okoliczności wskazujące na błąd organu rentowego. W sytuacji, gdy wnioskodawca złoży wniosek o rekompensatę dopiero po kilku latach od osiągnięcia wieku emerytalnego

Orzeczenie

1. Pominięcie bez uzasadnienia dowodu przez sąd odwoławczy nie może stanowić podstawy skargi kasacyjnej, jeżeli zaskarżone orzeczenie pozwala na jego kontrolę kasacyjną, a skarga kasacyjna w zakresie naruszenia prawa materialnego winna jednoznacznie wskazywać na podstawę prawną żądanego świadczenia. 2. W przypadku dyskryminacji o charakterze ciągłym, zasądzone już wcześniej odszkodowanie za naruszenie

Poprzednia Następna