Infor

Infor
31.12.2013 Kadry i płace

Przedsiębiorcy, do których mają zastosowanie przepisy nowej ustawy antykryzysowej, mogą skorzystać ze wsparcia z dwóch różnych źródeł. Są to środki FGŚP na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych obniżonym wymiarem czasu pracy lub przestojem ekonomicznym oraz środki FP na dofinansowanie kosztów szkolenia takich pracowników. W tym celu powinni m.in. złożyć wniosek o uzyskanie wsparcia pod rygorem

Infor
30.12.2013 Kadry i płace

Niezdolność do pracy z powodu choroby stanowi usprawiedliwioną przyczynę nieobecności pracownika w pracy, która powinna być potwierdzona zaświadczeniem lekarskim. Zdarza się jednak, że zwolnienia lekarskie są wykorzystywane niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dlatego płatnicy składek mają uprawnienia do kontroli zarówno samych zaświadczeń lekarskich, jak i sposobu ich wykorzystywania przez chorych pracowników

Infor
18.12.2013 Kadry i płace

Przy określaniu obowiązku tworzenia ZFŚS za 2013 r. decydujące znaczenie ma liczba pełnych etatów na dzień 1 stycznia 2013 r. Zmiana stanu zatrudnienia na koniec roku wywołuje konieczność dokonania korekty odpisu na ZFŚS zgodnie z faktyczną przeciętną liczbą zatrudnionych. Jakie skutki bilansowe i podatkowe wywołuje taka korekta?

Infor

Od 1 stycznia 2014 r. rozpoczynają się aplikacje radcowska, adwokacka i notarialna. Pracodawcy, których pracownicy odbywają te aplikacje, mają wobec nich pewne obowiązki. Zakres tych obowiązków uległ zmianie od 23 sierpnia 2013 r. w wyniku nowelizacji przepisów. Obecnie pracownikom odbywającym aplikacje przysługuje prawo do płatnego zwolnienia od pracy tylko wówczas, gdy pracodawca wyraził zgodę na

Infor
04.12.2013 Kadry i płace

Chociaż przepisy nie określają tego wprost, należy uznać, że pracodawca zobowiązany do sporządzania planu urlopów, powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Pracownicy mogą już bowiem w styczniu 2014 r. korzystać z urlopów i dlatego sporządzenie takiego planu do końca grudnia jest konieczne.

Infor
25.11.2013 Kadry i płace

Przekazanie prezentów świątecznych pracownikom i zleceniobiorcom może odbywać się zarówno ze środków zfśs, jak i obrotowych. Bez względu na źródło finansowania tych świadczeń płatnik powinien ustalić, czy odbiorca świadczenia uzyskał przychód, a jeśli tak, to w jakiej wysokości oraz czy przekazane świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego i ze składek ZUS.

Infor
22.11.2013 Kadry i płace

Do wniosku o urlop wychowawczy pracownik, który chce wykorzystać 36 miesięcy tego urlopu, musi dołączyć też orzeczenie sądu o ubezwłasnowolnieniu drugiego rodzica, pozbawieniu go władzy rodzicielskiej, akt zgonu drugiego rodzica dziecka lub orzeczenie sądu o przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu opiekunowi. Przed 1 października br. takie dokumenty nie były wymagane.

Infor
13.11.2013 Kadry i płace

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego, wynagrodzeń z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników będą mogli uzyskać przedsiębiorcy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Takie zmiany wprowadza nowa ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Infor
04.11.2013 Kadry i płace

W listopadzie występują dwa święta (1 i 11 listopada), które obniżają wymiar czasu pracy pracowników. Każde z tych świąt zmniejsza o 8 godzin wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych na pełny etat. Nie ma w tym przypadku znaczenia system czasu pracy, w jakim pracują pracownicy.

Infor
22.10.2013 Kadry i płace

Czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych, od 23 sierpnia 2013 r. nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może jednak naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego oraz tygodniowego.

Infor
04.10.2013 Kadry i płace

Pracodawcy zobowiązani do wpłat na PFRON oraz zwolnieni z tego obowiązku do 20 października 2013 r. powinni złożyć korekty deklaracji i informacji na nowych formularzach. Korekta deklaracji dotyczy miesięcy sprawozdawczych począwszy od grudnia 2012 r., a informacji – począwszy od października 2012 r.

Infor
20.09.2013 Kadry i płace

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli jednak w bieżącym roku pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego, należy udzielić go najpóźniej do 30 września.

Infor
12.09.2013 Kadry i płace

Od 23 sierpnia 2013 r. pracodawcy mogą bardziej elastycznie planować czas pracy pracowników. Zyskali bowiem m.in. możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy i wprowadzenia ruchomego czasu pracy.

Infor
09.09.2013 Kadry i płace

Wysokie koszty zatrudnienia pracowników i trwający kryzys gospodarczy skłaniają wiele przedsiębiorstw do cięcia kosztów. Alternatywnym rozwiązaniem dla zwolnień pracowniczych, zapewniającym utrzymanie produkcji/działalności na niezmienionym poziomie i zatrzymanie wykwalifikowanej kadry, stało się przejście pracowników ze stosunku pracy (umowy o pracę) na umowę cywilnoprawną (działalność wykonywaną

Infor
04.09.2013 Kadry i płace

Możliwość wykorzystania 1 miesiąca urlopu wychowawczego wyłącznie przez jednego z rodziców, udzielanie urlopu wychowawczego w 5 częściach oraz zawieszenie przedawnienia urlopu wypoczynkowego za czas przebywania na urlopie wychowawczym to najważniejsze zmiany, jakie wejdą w życie od 1 października 2013 r. w zakresie udzielania urlopu wychowawczego.

Infor
03.09.2013 Kadry i płace

Obowiązująca od 23 sierpnia 2013 r. nowelizacja czasu pracy, wprowadziła nowe regulacje dotyczące sporządzania rozkładów i harmonogramów czasu pracy. Obecnie rozkłady trzeba przygotowywać na co najmniej 1 miesiąc okresu rozliczeniowego i przedstawiać je pracownikom najpóźniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego.