Orzeczenie

Przepis art. 108b ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT ustanawia przesłankę odmowy uwzględnienia przewidzianego w art. 108b ust. 1 tej ustawy wniosku podatnika o wyrażenie zgody na przekazanie środków zgromadzonych na wskazanym przez podatnika rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek bankowy albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony ten rachunek VAT. Wystąpienie

Artykuł nieaktualny
09.08.2022 Podatki

MF opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3. W wyniku tej nowelizacji zostanie wprowadzone wiele uproszczeń, m.in. dotyczących stosowania proporcji, odliczania VAT od WNT, korzystania ze statusu małego podatnika. Ustawodawca postanowił uregulować również zasady rozliczeń, które wynikały dotychczas z praktyki, np. dotyczące

Artykuł nieaktualny

Tradycyjną formą zapłaty za dokonywane transakcje jest zapłata w gotówce, tj. za pomocą banknotów lub monet. Transakcje opłacane w gotówce generują u przedsiębiorców tzw. obrót gotówkowy. Wszelkie inne sposoby zapłaty generują u przedsiębiorców tzw. obrót bezgotówkowy. Najczęściej obrót bezgotówkowy jest aktywowany poprzez opłacanie transakcji przelewem albo z wykorzystaniem karty płatniczej lub płatności

Aktualność
24.02.2022 13:22 Podatki

Komisja Europejska wyraziła zgodę na stosowanie przez Polskę obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) przez kolejne trzy lata tj. od 1 marca 2022 r. do 28 lutego 2025 r.

Aktualność
27.09.2021 08:54 Podatki

1 października 2021 r. wchodzi w życie główna część pakietu zmian w ustawie o VAT znanego jako „pakiet SLIM VAT 2”. Zmiany dotyczą m.in. korekt, ulgi na złe długi, odliczania VAT od wydatków samochodowych.

Artykuł aktualny
08.09.2021 Podatki

7 września oraz 1 października 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2. W artykule omawiamy te zmiany oraz ich praktyczne skutki na konkretnych przykładach.

Aktualność
12.08.2021 10:58 Podatki

11 sierpnia 2021 r. Sejm odrzucił poprawki (z wyjątkiem jednej) zaproponowane przez Senat do ustawy wprowadzającej zmiany w ramach pakietu SLIM VAT 2. Oznacza to, że prace nad tą ustawą zostały zakończone. Ustawa została przekazana do podpisu Prezydenta. Najważniejsze zmiany dotyczą ulgi na złe długi, MPP, odliczania VAT naliczonego. Większość zmian wejdzie w życie od 1 października 2021 r.

Artykuł
13.08.2020 Podatki

Przedmiotem kontraktów zawieranych przez podatników może być wykonanie różnego rodzaju instalacji budowlanych wraz z dostarczeniem niezbędnych urządzeń lub dostarczeniem urządzeń wraz z montażem w przygotowanej już instalacji. W związku przepisami o obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności często pojawiają się wątpliwości, co do obowiązku stosowania MPP, w przypadku gdy wykonywane czynności

Artykuł
16.07.2020 Podatki

Usługi budowlane to jedne z popularniejszych usług wykonywanych przez polskich podatników. Jak się okazuje, w ich bieżącym świadczeniu nie przeszkodziła nawet szalejąca na świecie epidemia koronawirusa. W raporcie na przykładach omówione zostały zasady rozliczania VAT oraz podatku dochodowego z tytułu świadczenia takich usług. Przedstawiono również ich przykładową ewidencję w księgach rachunkowych.

Artykuł
04.03.2020 Podatki

Wprowadzając mechanizm podzielonej płatności (dalej: MPP) oraz obowiązek dokonywania płatności na rachunki wskazane na białej liście podatników VAT, ustawodawca wprowadził przepisy o odpowiedzialności nabywców za niewywiązywanie się z nałożonych obowiązków. Przedstawiamy przegląd przepisów o odpowiedzialności nabywców za VAT niezapłacony przez dostawcę.

Poprzednia Następna