17.07.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.348.2020.2.WS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.348.2020.2.WS

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2020 r. (data wpływu 10 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 7 lipca 2020 r. (data wpływu 7 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.

Wnioskodawca jest rezydentem polskim i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczając się za pomocą książki przychodów i rozchodów. Dochody swoje opodatkowuje podatkiem liniowym. Działa on w branży informatycznej i jedynym przedmiotem jego działalności jest tworzenie i rozwój nowoczesnego oprogramowania oraz jego elementów składowych, które następnie sprzedawane są jego Kontrahentowi.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca tworzy i rozwija oprogramowanie dla szeregu Kontrahentów działających w branży produkcji zaawansowanego oprogramowania stosowanego w różnych działach gospodarki (dalej łącznie: Oprogramowanie). I tak, dla Kontrahenta przedsiębiorstwa, dla którego Wnioskodawca tworzył Oprogramowanie do maja 2019 r., Wnioskodawca realizował projekt polegający na stworzeniu Oprogramowania wykorzystywanego w (). Oprogramowanie to było tworzone w wersji mobilnej oraz w wersji webowej. Za pomocą Oprogramowania tworzonego przez Wnioskodawcę możliwe jest wydajne i efektywne zarządzenie oraz planowanie prac wykonywanych przez inżynierów pracujących dla użytkownika Oprogramowania. Jednym z bardziej innowacyjnych funkcjonalności Oprogramowania, którą tworzył Wnioskodawca, jest umożliwienie za pośrednictwem wewnętrznego komunikatora, w części mobilnej Oprogramowania, weryfikacji i śledzenia, czy użytkownik używa aplikacji mobilnej (klika co jakiś czas) w terenie w celu sprawdzenia, czy nic mu się nie stało i reagowania na różne problemy. Mobilna wersja Oprogramowania zapewnia również możliwość wypełniania raportów prac przez inżynierów na bieżąco w terenie, co było wcześniej niepraktykowane, a potrzebne do usprawnienia pracy. Inną funkcjonalnością Oprogramowania jest innowacyjna platforma służąca do kontaktu pomiędzy użytkownikiem Oprogramowania, tj. przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za obsługę (naprawy, przeglądy, wykonawstwo) a operatorem tejże sieci. Funkcjonalność ta zapewnia możliwość bieżącego zgłaszania problemów, nadzorowania postępu prac itp.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne