02.07.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.311.2020.1.JSU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.311.2020.1.JSU

brak możliwości odzyskania podatku VAT w odniesieniu do realizowanego projektu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza,że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 czerwca 2020 r. (data wpływu12 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku VAT w odniesieniu do realizowanego projektu pn.: - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2020 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku VAT w odniesieniu do realizowanego projektu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Stacja Pogotowia realizuje projekt pn.: . Wniosek o nr został zatwierdzony przez Zarząd Województwa uchwałą nr z dnia 03.06.2020 roku. Celem projektu jest zakup sprzętu i aparatury medycznej, ambulansów, środków ochrony osobistej oraz środków do dezynfekcji dla Stacji Pogotowia celem poprawy jakości, a także dostępności pomocy i świadczeń medycznych w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Projekt realizowany będzie w okresie od 01 czerwca do 30 września 2020 roku. Wszystkie działania w ramach projektu nakierowane są na zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie choroby Covid-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Stacja Pogotowia jest podmiotem leczniczym, której organem założycielskim jest Gmina Miasto C. Podstawowym zadaniem jednostki jest udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu pomocy doraźnej. W szczególności do zadań Stacji należy udzielanie w miejscu zdarzenia świadczeń zdrowotnych w razie wypadku, urazu, porodu, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia powodujących zagrożenie życia, transportowanie chorych, organizowanie i koordynowanie akcji ratowniczych w razie klęsk żywiołowych, katastrof i innych zdarzeń masowych. SP jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, posiada nr identyfikacji podatkowej, co jest wykorzystywane przez SP do czynności opodatkowanych niezwiązanych z opieką medyczną wymienioną w art. 43 ust. 1 pkt 18, 18a, 19, 19a, 20 ustawy o VAT. Towary i usługi zakupione na potrzeby realizacji projektu będą służyły wyłącznie do czynności zwolnionych od opodatkowania podatkiem od towarów i usług wymienionych w artykule 43 ust. 1 pkt 18, 18a, 19, 19a, 20 ustawy o VAT. Zwolnienie przedmiotowe w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu i poprawie zdrowia obejmuje także dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanymi, wykonywanymi w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. Instytucja Zarządzająca w ramach oceny kwalifikowalności poniesionych kosztów realizowanego Projektu, zobowiązała SP w C. do przedstawienia dokumentu wystawionego przez uprawniony organ podatkowy w zakresie możliwości odzyskania poniesionego podatku VAT i przedstawienia aktualnej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne