Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.297.2020.1.KC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.297.2020.1.KC
Możliwość rozliczenia się jako samotny rodzic.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2020 r. (data wpływu 12 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wychowuje małoletnie dziecko w systemie naprzemiennym. W 2020 r. pełnoletnia córka Wnioskodawcy, którą samotnie wychowywał kończy studia i w związku z tym utraci on prawo do dalszego rozliczania się z nią jako samotny rodzic. Razem z Wnioskodawcą mieszka jeszcze jego małoletni syn, z drugiego małżeństwa, nad którym Sąd Okręgowy podczas rozwodu przyznał opiekę naprzemienną obojgu rodzicom.
Wnioskodawca jest ojcem dziesięcioletniego syna, osobą rozwiedzioną, samotną, niepozostającą w żadnym związku, osiągającą dochody z tytułu umowy o pracę, które są opodatkowane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na co dzień opiekuje się on synem, przez co stale uczestniczy w jego wychowaniu, pomagając mu decydować lub współdecydować o ważnych dla niego bieżących sprawach, takich jak np. zajęcia pozalekcyjne, spędzanie wolnego czasu, edukacja, leczenie itp. W czasie, gdy syn przebywa z Wnioskodawcą, poświęca mu on maksymalną ilość czasu, odrabiają razem lekcje. Organizuje synowi rozrywki takie jak wyjścia do kina, stara się rozwijać jego zainteresowania, takie jak majsterkowanie, astronomia, zachęca syna do uczestniczenia w obowiązkach domowych, takich jak wspólne sprzątanie, gotowanie, prace w ogrodzie, naprawy domowego wyposażenia. Organizuje synowi wyjazdy, kolonie w czasie świąt, ferii i wakacji. W domu Wnioskodawcy syn spożywa posiłki, ma swój pokój, ubrania, książki, pomoce naukowe, komputer, zabawki i wykonuje powierzone mu obowiązki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty