25.05.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2020, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.71.2020.4.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.71.2020.4.MG

W zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2020 r. (data wpływu 23 stycznia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 kwietnia 2020 r. (data wpływu 3 kwietnia 2020 r.) na wezwanie organu z dnia 27 marca 2020 r. znak 0114-KDIP3-1.4011.71.2020.1.MG oraz pismem z dnia 6 maja 2020 r. (data wpływu 6 maja 2020 r.) na wezwanie organu z dnia 7 maja 2020 r. znak 0114-KDIP3-1.4011.71.2020.3.MG oraz pismem z dnia 13 maja 2020 r. i z dnia 22 maja 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni od 3 grudnia 2018 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podstawowa działalność zawiera się w zakresie kodu 66.29.Z PKD, w ramach której świadczone są usługi aktuarialne. Wnioskodawczyni rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Od 3 grudnia 2018 r. Wnioskodawczyni świadczy usługi, na podstawie zawartej umowy ze spółką mającą siedzibę w Wielkiej Brytanii, zajmującą się świadczeniem usług finansowych i aktuarialnych dla spółek na rynkach ubezpieczeniowych (dalej: Spółka). Spółka świadczy swoje usługi dla klientów będących zakładami ubezpieczeniowymi bądź firmami informatycznymi, a także oferuje swoje własne programy komputerowe, do których sprzedaje licencje. W ramach umowy Wnioskodawczyni tworzy programy komputerowe, do których autorskie prawa majątkowe w całości przenosi na Spółkę, za co otrzymuje wynagrodzenie. Od września 2019 r. Spółka nawiązała współpracę z firmą informatyczną z Holandii (dalej: Klient), która dostarcza zaawansowane oprogramowanie (typu x) dla zakładów ubezpieczeniowych i innych instytucji finansowych. W ramach działalności na rzecz Klienta Wnioskodawczyni współtworzy oprogramowanie, mające za zadanie - tworzenie i rozwijanie systemu zarządzania. Program komputerowy, który Wnioskodawczyni współtworzy, ma integrować systemy produkcyjne (składkowe, polisowe, szkodowe, finansowe) po stronie zakładu ubezpieczeń, który w ostatecznym etapie zakupi dany produkt (dalej: ZU), a także zaczytywać odpowiednie dane i na podstawie tych danych wejściowych dokonywać wyliczeń potrzebnych do wyznaczenia rachunku wyników, bilansu, dodatkowych analiz wyjaśniających zmiany w bieżącym okresie. Tworzony program komputerowy ma również umożliwić klientom przeprowadzanie procesu raportowania zgodnego z nowym, międzynarodowym standardem sprawozdawczości finansowej numer. W dalszej zaś perspektywie użytkownik będzie mógł analizować wyniki, oceniać rentowność sprzedanych produktów oraz stworzyć prognozę przyszłych wyników w podziale na segmenty (dowolnie zdefiniowane przez ZU). Dodatkowo ZU ma możliwość zdefiniowania odpowiednich KPI (mierników), które system wyznaczy i będzie monitorował, a dodatkowe nakładki pozwolą zaprezentować dane w przejrzystym i wygodnym dla odbiorcy formacie. Ponadto, idąc z duchem nowych technologii, rozwiązanie dostępne będzie w chmurze, dostęp będzie zabezpieczony hasłami (gradacja użytkowników w zależności od uprawnień pozwala na dokonywanie innych zmian: np. (...). W odróżnieniu do konkurencyjnych produktów, zastosowane oprogramowanie nie będzie wymagało dedykowanych aplikacji frontendowych i czynione są starania aby działało na większości końcówek klienckich bez instalacji dedykowanego oprogramowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne