20.05.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2020, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.37.2020.1.MZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.37.2020.1.MZ

Czy darowizna środków pieniężnych otrzymanych na konto męża obdarowanej, w którym wyszczególnione zostało to, że przelew jest darowizną od rodziców dla córki, może korzystać ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 21 kwietnia 2020 r. (data wpływu 23 kwietnia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych od rodziców tytułem darowizny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych od rodziców tytułem darowizny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 22 października 2019 r. Wnioskodawczyni otrzymała darowiznę w postaci środków pieniężnych od swoich rodziców w wysokości 80.000 zł. Środki będące darowizną stanowiły wspólny majątek matki i ojca. Przekazanie darowizny nastąpiło z rachunku rodziców (wspólność majątkowa małżeńska) na rachunek męża Wnioskodawczyni (obdarowanej) z wyszczególnieniem na przelewie bankowym, że jest to darowizna dla córki. Jako osoba obdarowana Wnioskodawczyni nie była właścicielem konta, ani jego posiadaczem. W dniu dokonania czynności Wnioskodawczyni była pełnomocnikiem i wspólnie z mężem korzystała i korzysta z tego konta. Umowa darowizny pieniędzy została zawarta w dniu 22 października 2019 r. Była to umowa ustna zawarta przed dokonaniem przelewu, pomiędzy rodzicami Wnioskodawczyni a Wnioskodawczynią jako osobą obdarowaną. Pomiędzy Wnioskodawczynią jako osobą obdarowaną i jej mężem w chwili przelania środków istniała i istnieje wspólność majątkowa małżeńska, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, posiadają jedno konto. Dochody są uzyskiwane przez męża ze stosunku pracy, natomiast Wnioskodawczyni jest osobą niepracującą, wychowującą dzieci.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne