Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.176.2020.1.MAP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.176.2020.1.MAP
skutki podatkowe otrzymania należności po wystąpieniu ze Spółki partnerskiej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformę ePUAP 13 lutego 2020 r., identyfikator poświadczenia przedłożenia ePUAP-UPP), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia:
- właściwej stawki do opodatkowania należności otrzymanych po wystąpieniu ze spółki partnerskiej (pytanie Nr 1) jest prawidłowe,
- konieczności odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (pytanie Nr 2) jest prawidłowe,
- właściwego druku na jakim Wnioskodawczyni powinna dokonać rozliczenia rocznego (pytanie Nr 3) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, która do dnia 31 grudnia 2018 r. prowadziła działalność gospodarczą w formie Spółki partnerskiej. Działalność polegała na prowadzeniu działalności prawniczej. Spółka partnerska była Spółką trzech adwokatów. Każdy ze wspólników posiadał udział wynoszący 1/3, zarówno w przychodach, jak i w kosztach. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni odprowadzała podatek dochodowy według stawki liniowej 19%. Zawarte z klientem umowy stanowią, że koszty zastępstwa procesowego, zasądzone przez sądy w postępowaniach, będą przekazywane Spółce dopiero po ich wyegzekwowaniu od pozwanego (dłużnika) w drodze postępowania egzekucyjnego. Komornicy przekazywali i przekazują te koszty na wyodrębniony rachunek bankowy Spółki (celem oddzielenia tych przychodów od innych przychodów Spółki, od innych klientów). Z uwagi na długotrwałość postępowań, zarówno sądowych, jak i egzekucyjnych, koszty te sukcesywnie wpływają na rachunek do chwili obecnej. Spółka nadal istnieje i prowadzi działalność taką, jak poprzednio. Wnioskodawczyni w dniu 31 grudnia 2018 r. wystąpiła ze Spółki. Od wystąpienia Wnioskodawczyni Spółka składa się z dwóch wspólników. Zgodnie z zawartą umową z pozostałymi wspólnikami, należne Jej koszty zastępstwa procesowego, zasądzone w sprawach, które były prowadzone w czasie, gdy była jeszcze wspólnikiem, będą Jej wypłacane po wpłynięciu na rachunek Spółki, w wysokości 1/3 kwoty netto - po odliczeniu podatku od towarów i usług, którego płatnikiem jest Spółka (czyli w wysokości Jej udziału w zyskach Spółki), aż do czasu całkowitego rozliczenia prowadzonych przez Nią spraw. Kwoty te stanowią spłatę na rzecz Wnioskodawczyni, jako byłego wspólnika Spółki ze strony pozostałych wspólników należnej Jej części zysków za okres do dnia 31 grudnia 2018 r., w którego wypracowaniu uczestniczyła. Wnioskodawczyni otrzymuje spłatę swej części zysków i po otrzymaniu każdej z kwot w kolejnym miesiącu przekazuje na rachunek właściwego urzędu skarbowego kwotę zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19%. Podstawę obliczenia podatku stanowi cała kwota otrzymana od Spółki, bez jakichkolwiek odliczeń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty