Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2020, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.23.2020.1.KW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.23.2020.1.KW
w zakresie sposobu rozliczenia niezwróconych palet
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2020 r. (data wpływu 14 stycznia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia niezwróconych palet jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia niezwróconych palet.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie świadczenia usług:
- międzynarodowego transportu towarów
- spedycji.
Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i podatnikiem VAT zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje usługi transportowe i spedycyjne. Zadaniem Zainteresowanego jest przemieszczanie towarów od dostawcy do odbiorcy, najczęściej pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Towar przewożony jest na paletach. Wnioskodawca nie dokonuje zakupu palet.
Świadcząc usługi spedycyjne, Zainteresowany zleca wykonanie usługi transportowej podwykonawcom, którzy także przewożą towar na paletach i nie dokonują zakupu palet. Nie została ustalona ani też nie jest pobierana kaucja z tytułu palet pobranych wraz z załadunkiem. Ogólne warunki umów spedycyjnych zobowiązują przewoźnika do wymiany palet, na których dostarczany jest towar.
Palety nie są zwracane, lecz podlegają wymianie, tj. w miejscu załadunku kierowca oddaje puste palety, które ma na stanie w zamian za palety załadowane z towarem, a w miejscu rozładunku odbiorca winien wydać kierowcy inne puste palety w ilości w jakiej zostały oddane na miejscu załadunku. Zasadniczo powinna to być taka sama ilość palet. Jednak z uwagi na warunki dostawy, dużą ilość przesyłek, liczba wymienianych palet nie zawsze jest równa liczbie palet dostarczanych wraz z towarem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty