Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.124.2019.3.ENB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.124.2019.3.ENB
Opodatkowanie dochodów zagranicznych uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej w Niemczech.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2019 r. (data wpływu 16 grudnia 2019 r.), uzupełnionym w dniu 17 stycznia i 12 lutego 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów zagranicznych i zastosowania zwolnień przedmiotowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 17 stycznia i 12 lutego 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów zagranicznych i zastosowania zwolnień przedmiotowych.
We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
W 2017 r. Wnioskodawca osiągał na terenie Niemiec przychody ze stosunku pracy na podstawie umowy o pracę zawartej z niemieckim pracodawcą, na rzecz którego wykonywał przewozy drogowe poza miejsce siedziby pracodawcy na terenie całych Niemiec i z tego tytułu na podstawie niemieckich przepisów otrzymywał diety na podróże służbowe w kwocie 12 Euro lub 24 Euro na pokrycie kosztów różnicy wyżywienia dla pracowników będących w podróży służbowej. Łącznie z tego tytułu otrzymał kwotę 5028 Euro. Diety te obliczane są na podstawie oświadczenia Federalnego Ministerstwa Finansów z dnia 24 października 2014 r. i zostały one wykazane w poz. 20 Lohnsteuerbescheinigung fur za 2017 r. jako zwolnione z opodatkowania na terenie Niemiec , ale doliczone do przychodów brutto Wnioskodawcy osiągniętych na terenie Niemiec jako wyrównanie do wynagrodzenia Milong. Diety te są otrzymane w związku z delegowaniem Wnioskodawcy na terenie Niemiec w podróż służbową poza stałe miejsce zamieszkania (podwójne prowadzenie gospodarstwa domowego). W art. 2 pkt 7 ustawy o czasie pracy kierowców podróż służbowa tej kategorii pracowników została zdefiniowana jako każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu na polecenie pracodawcy, przewozu drogowego poza miejscowość, o której mowa w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o czasie pracy kierowców (siedzibę pracodawcy na rzecz , którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddział) lub - wyjazdu poza miejscowość, o której mowa w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o czasie pracy kierowców (siedzibę pracodawcy na rzecz, którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddział) w celu wykonania przewozu drogowego. Konsekwencją obowiązywania tego przepisu jest to, że wyjazd poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, zawsze stanowić będzie delegację służbową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty