Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2020, sygn. 0115-KDIT1.4011.78.2019.2.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.78.2019.2.MR
Czy w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca może po zlikwidowaniu działalności gospodarczej ponownie rozpoznać przychód w ramach najmu prywatnego opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5%?
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2019 r. (data wpływu 29 listopada 2019 r.), uzupełnionym w dniu 20 stycznia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca z małżonką zakupili w 2011 roku do majątku prywatnego nieruchomość z oszczędności jako lokatę zaoszczędzonych środków finansowych. Nieruchomość ta składa się z dwóch pokoi oraz aneksu kuchennego o łącznej powierzchni m2. Od razu, tj. od 2011 roku postanowili wspólnie, że mieszkanie to będą wynajmować na dłuższe okresy zawierając z najemcami umowy najmu. Najem ten rozliczali jako najem prywatny rozpoznając przychód z najmu prywatnego w wysokości 8,5%.
Od sierpnia 2017 roku podjęli decyzję o tym, że mieszkanie będą wynajmować jako apartament w ramach działalności gospodarczej (mając informację, że do otwarcia działalności gospodarczej zobowiązani są obligatoryjnie) na okresy zarówno dłuższe jak i krótsze, tj. jedno, dwu, kilku dniowe, dwutygodniowe różnym podmiotom, tj. osobom fizycznym jak i firmom. W związku z tym została zarejestrowana działalność gospodarcza, której przedmiotem był najem określony w PKWiU symbolem 55.20.Z, tj. obiekty noclegowe, turystyczne i inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, wybierając formę opodatkowania jaką była karta podatkowa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty