03.01.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2020, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.451.2019.1.BD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.451.2019.1.BD

wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania przychodu podatkowego z tytułu przysądzenia własności nieruchomości Wnioskodawcy na rzecz osoby trzeciej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 listopada 2019 r. (data wpływu 15 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania przychodu podatkowego z tytułu przysądzenia własności nieruchomości Wnioskodawcy na rzecz osoby trzeciej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2019 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania przychodu podatkowego z tytułu przysądzenia własności nieruchomości Wnioskodawcy na rzecz osoby trzeciej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik 27 lutego 2017 r. kupił prawo użytkowania wieczystego zabudowanej budynkiem i budowlami nieruchomości położonej w P., dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, za cenę () zł brutto. W momencie zakupu przez podatnika nieruchomość ta była obciążona hipotekami:

  • w kwocie () pln na rzecz A.,
  • w kwocie () pln na rzecz N.,
  • w kwocie () pln na rzecz E.

Fakt ten został w części uwzględniony przez strony umowy sprzedaży przy ustalaniu wysokości ceny.

W związku z zakupem nieruchomości, jak wyżej, obciążonej hipotekami podatnik dla wyżej wymienionych wierzycieli hipotecznych stał się dłużnikiem rzeczowym, co oznacza, że każdy z wyżej wymienionych wierzycieli mógł wystąpić z wnioskiem do właściwego Komornika Sądowego, aby ten przeprowadził w stosunku do podatnika postępowanie egzekucyjne z ograniczeniem egzekucji tylko do przedmiotowej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne