Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2019, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.517.2019.1.MŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.517.2019.1.MŁ
Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z projektem.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 września2019 r. (data wpływu 30 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania (odliczenia) podatku naliczonego od wydatków dotyczących projektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w ww. zakresie.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje swoje zadania zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. W szczególności zadania własne obejmujące sprawy, do których należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty m.in. w zakresie: ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej, gminnych dróg, ulic, mostów, placów, parków oraz organizacji ruchu drogowego, wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizację, utrzymania czystości i porządku, promocji gminy.
W związku z nałożonymi na Gminę zadaniami, Gmina w 2017 roku złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa, zgodnie z kryteriami ustanowionymi w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, tj. z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich.
Celem projektu jest stworzenie w miejscowości () obszaru wypoczynku, rekreacji i promocji aktywności społecznej poprzez budowę wiat ekspozycyjnych, piknikowych i wyposażenie placu zabaw. Inwestycja zrealizowana w ramach operacji polega na rewitalizacji przestrzeni publicznej znajdującej się w miejscowości () poprzez budowę i udostępnienie społeczności lokalnej wiat ekspozycyjnych, 2 wiat piknikowych oraz placu zabaw. Lokalizacja inwestycji tworzy kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie istotnych z punktu widzenia interesu społecznego obiektów, tj. zabytkowego XIX-sto wiecznego dworu, parku dworskiego, kościoła parafialnego, Gminnego Centrum Kultury, Urzędu Gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej i Ośrodka Zdrowia. Rewitalizowany obszar wykorzystywany będzie do organizacji różnego rodzaju wydarzeń promocyjnych (m.in. promujących obszar, dziedzictwo kulturowe obszaru, działalność społeczną, prezentację grup nieformalnych oraz organizacji społecznych, zarówno z terenu gminy, jak i spoza obszaru). Obszar ten będzie dodatkowym zapleczem organizacyjnym dla działań realizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. Ponadto wytworzona infrastruktura będzie służyła osobom indywidualnym, w tym rodzinom z dziećmi, korzystającym z placu zabaw, czy też osobom chcącym skorzystać z wiaty piknikowej. Bezpośrednie sąsiedztwo szlaków rowerowych powodować będzie, iż ważną grupę odbiorców będą również stanowili turyści korzystający z ww. szlaków przejeżdżający przez miejscowość stąd dbałość o estetykę i funkcjonalność zagospodarowanej przestrzeni, a tym samym dbałość o promocję Gminy. Dzięki przedmiotowej inwestycji Gmina tworzy nową jakość świadczenia usług wypoczynkowo-rekreacyjnych, zarówno dla mieszkańców, jak i osób odwiedzających miejscowość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty