Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2019, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.399.2019.2.KB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.399.2019.2.KB
Możliwość korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT w związku z odwieszeniem działalności i wykonywaniem usług pośrednictwa.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2019 r. (data wpływu 25 lipca 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 września 2019 r. (data wpływu 17 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT w związku z odwieszeniem działalności i wykonywaniem usług pośrednictwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT w związku z odwieszeniem działalności i wykonywaniem usług pośrednictwa. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 września 2019 r. (data wpływu 17 września 2019 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Podstawowy przedmiot prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności to 46.19.Z Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju. Wykonywana przez Wnioskodawcę praca to pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów między dealerami samochodów. Polega ona na tym, że najpierw zwraca się do Wnioskodawcy dealer z kraju Unii Europejskiej z prośbą o wyszukanie dla niego najlepszej oferty w Polsce na samochód zgodnie z podaną konfiguracją (silnik i wyposażenie) jaką życzy sobie jego klient. Wnioskodawca nawiązuje kontakt z polskimi dealerami, wyszukuje pasującej oferty i dobrej ceny, tłumaczy ofertę na język niemiecki i przedstawia ją jego zleceniodawcom. Jeżeli oferta odpowiada jego zleceniodawcy, wówczas dealer polski wystawia zamówienie, które za jego pośrednictwem trafia do akceptacji do dealera niemieckiego. Umowę kupna sprzedaży samochodu podpisują bezpośrednio między sobą obaj dealerzy. Po zatwierdzeniu kupna Wnioskodawca pośredniczy w ustaleniu terminu płatności i kursu wymiany walut. Pieniądze przelewa dealer niemiecki bezpośrednio na konto dealera polskiego. Następnie Wnioskodawca zwraca się do firmy transportowej z prośbą o transport samochodu z Polski do Niemiec w wyznaczonym terminie. Fakturę za transport polska firma transportowa wystawia bezpośrednio odbiorcy niemieckiemu, dla którego wykonała tą usługę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty