19.09.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2019, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.301.2019.1.BG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.301.2019.1.BG

w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej oraz ustalenia podstawy do dokonywania amortyzacji (wartości części środka trwałego (budynku) od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 17 lipca 2019 r. (data wpływu 22 lipca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej oraz ustalenia podstawy do dokonywania amortyzacji (wartości części środka trwałego (budynku) od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej oraz ustalenia podstawy do dokonywania amortyzacji (wartości części środka trwałego (budynku) od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej również jako: Spółka), jest polskim rezydentem podatkowym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W lutym 2008 r. Wnioskodawca kupił zabudowaną nieruchomość: zespół pałacowo-parkowy, wpisany do rejestru zabytków decyzją z 1972 r. Cena zakupu nie zawierała podatku od towarów i usług VAT, gdyż budynek pałacu był towarem używanym w rozumieniu ustawy o tym podatku, sprzedaż była zwolniona od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. W umowie sprzedaży strony wyjaśniły, że na cenę sprzedaży składa się wartość gruntów w kwocie X, wartość budynku pałacu w kwocie Y oraz wartość drzewostanu w kwocie Z. Na nabytej nieruchomości znajdował się m.in. budynek pałacu, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Pałac wraz z parkiem, na mocy dekretu o nacjonalizacji PKWN z 1944 r. przeszły na własność Skarbu Państwa. Od 1945 r. do 2002 r. w pałacu mieściły się szkoły różnego typu. Później, do czasu przejścia w ręce prywatne (do 2007 r.) pozostawał pod opieką starostwa i był niezagospodarowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne