14.06.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2019, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.174.2019.2.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.174.2019.2.MK

Przyznane wyrokiem sądu odszkodowanie, którego wysokość została określona w tym wyroku, podlega zwolnieniu od podatku, natomiast otrzymane odsetki zasądzone wyrokiem, jako niewymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych stanowią przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2019 r., uzupełnionym w dniu 20 maja 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest:
prawidłowe w zakresie pytania pierwszego,
nieprawidłowe w zakresie pytania drugiego.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego, uzupełniony w dniu 20 maja 2019 r.

We wniosku, po uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2007 roku w wyniku utrzymujących się dolegliwości zdrowotnych oraz podejrzeniu choroby nowotworowej, Wnioskodawca został skierowany przez lekarza hematologa na zabieg pobrania węzła chłonnego szyi, celem analizy histopatologicznej. W wyniku przeprowadzonego zabiegu w Szpitalu w A doszło do przypadkowego podciągnięcia nerwu wraz z wycinanym węzłem chłonnym przez operatora. Zaszłe okoliczności doprowadziły w późniejszym okresie po badaniu przez lekarza neurologa do widocznego obniżenia prawego barku, osłabienia siły mięśniowej (w okolicy ramienia), brak ruchomości ręku w poziomie, ograniczone zginanie ręki. Lekarz neurolog zalecił jak najszybszą diagnostykę w kierunku uszkodzenia splotu ramiennego. Po konsultacjach ze specjalistami oraz badaniach Wnioskodawca został skierowany do Kliniki w B z rozpoznaniem stanu po wycięciu węzłów chłonnych szyjnych, uszkodzenie nerwu piersiowego długiego i nerwu podłopatkowego prawego. W Klinice wykonano Wnioskodawcy operację naprawczą. W wyniku wyżej wymienionych okoliczności Wnioskodawca otrzymał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - całkowicie niezdolny do pracy na okres 2 lat (2007-2009), następnie orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - z możliwością podjęcia stosunku pracy na okres 2 lat (2009-2011), natomiast w późniejszych latach orzeczenie zostało przedłużane jako lekki stopień niepełnosprawności - aktualne orzeczenie o stopniu lekkim wydane jest bezterminowo. Mając na uwadze powyższe oraz ze względu na to, iż doznany przez Wnioskodawcę uraz wpłynął na życie codzienne oraz plany przyszłościowe Wnioskodawca pozwał do Sądu Okręgowego w A Szpital w A o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za doznane uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia. W wyniku trwającej latami sprawy Sąd Okręgowy w A zasądził od pozwanego Szpitala w A na rzecz Wnioskodawcy kwotę 60.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od tej kwoty od dnia 23 kwietnia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. oraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od tej kwoty od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia zapłaty. Odszkodowanie wraz z odsetkami zostało wypłacone w dniu 27 września 2018 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne