28.05.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2019, sygn. 0111-KDIB4.4014.80.2019.2.ASZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4014.80.2019.2.ASZ

Czy opisane we wniosku przelewy (sprzedaż) Wierzytelności przez Spółkę na rzez Nabywcy dokonane w ramach Umowy Sekurytyzacji będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 26 marca 2019 r. (data wpływu 29 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przelewu (sprzedaży) wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przelewu (sprzedaży) wierzytelności.

We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

V. Sp. z o.o. (Zbywca, Spółka);

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

P.V. Sp. z o.o. (Nabywca)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem wniosku jest potwierdzenie skutków podatkowych na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych planowanego zawarcia przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania (dalej: Zbywcy, Spółka) umowy sekurytyzacji wierzytelności pożyczkowych, w ramach której dojdzie do przeniesienia wierzytelności pożyczkowych Zbywcy na rzecz podmiotu finansującego, w celu pozyskania finansowania na dalszy rozwój działalności polegającej na udzielaniu pożyczek w systemie pozabankowym.

Opis Transakcji.

Zbywca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. W 2017 r. Zbywca rozpoczął działalność polegającą na udzielaniu pożyczek poza systemem bankowym pod marką Zbywcy. W tym zakresie, od 2017 r. zostało udzielonych kilka tysięcy pożyczek. Z tytułu udzielanych pożyczek Zbywca posiada i w przyszłości będzie generował nowe wierzytelności (dalej: Wierzytelności), na które składają się następujące elementy określone w harmonogramach spłaty pożyczki przewidzianych w umowach pożyczek zawieranych z klientami: (1) kwota główna pożyczki (tj. kwota wypłacona klientowi), (2) odsetki &− stanowiące wynagrodzenie za koszty pozyskania finansowania i ryzyko kredytowe, (3) prowizja z tytułu udzielenia pożyczki (płatna w ratach przez okres umowy pożyczki) &− stanowiąca wynagrodzenie za koszt pozyskania klienta oraz (4) prowizja administracyjna (płatna w ratach przez okres umowy pożyczki) &− stanowiąca wynagrodzenie za koszty administracyjne związane z pozyskaniem oraz obsługą pożyczek. Ponadto, Zbywca jest uprawniony do odsetek za nieterminową płatność (odsetki karne) naliczanych w przypadku opóźnienia w spłacie rat określonych w harmonogramie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne