09.04.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2019, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.61.2019.2.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.61.2019.2.PR

Odrębne opodatkowanie czynności sprzedaży prototypów i toolingów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2019 r. (data wpływu 7 lutego 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 marca 2019 r. (data wpływu 1 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży prototypów i toolingów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży prototypów i toolingów. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 marca 2019 r. (data wpływu 1 kwietnia 2019 r.) o doprecyzowany stan faktyczny, przeformułowane pytanie i stanowisko.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjną w branży motoryzacyjnej.

W ostatnim czasie Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności, zawarł umowę ze spółką, której siedziba znajduje się w USA (dalej Spółka). Spółka ta jest podmiotem niezależnym od Wnioskodawcy i nie posiada w Polsce miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedmiotem umowy było wyprodukowanie toolingów (tj. form) a następnie prototypów (z zapisów umowy nie wynika, aby Spółka zamawiała usługę inżynieryjną, umowa stanowi odrębnie o prototypach i odrębnie o toolingach). Toolingi służyły do wyprodukowania prototypów. Cena sprzedaży w umowie została ustalona odrębnie dla prototypów i odrębnie dla toolingów. Prototypy zostały wysłane (eksportowane) do USA, natomiast toolingi pozostały w Polsce w zakładzie Wnioskodawcy. Wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej został potwierdzony przez właściwy organ celny. Wnioskodawca posiada niezbędne dokumenty uprawniające go do zastosowania stawki 0% w eksporcie, o których mowa w art. 41 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z umową z chwilą zapłaty przez kontrahenta toolingi stały się własnością Spółki. Decyzją Spółki przedmiotowe toolingi nie będą służyły do dalszej produkcji. Z umowy wynika także, że zniszczenie toolingów wymaga bezwzględnie zgody Spółki. Wnioskodawca nie może podjąć samodzielnie decyzji o ich utylizacji. Jak do tej pory Spółka nie wydała dyspozycji o zniszczeniu toolingów. Zasadniczo toolingi mogłyby być przedmiotem odrębnego zamówienia (tj. produkcja dotyczyłaby tylko toolingów, bez produkcji prototypów), jak również mogłyby być dostarczone przez Spółkę do wykonania prototypów (Wnioskodawca nie jest jedynym podmiotem produkującym tego typu toolingi, wykonanie prototypów na podstawie dostarczonych przez Spółkę toolingów również byłoby możliwe). Wnioskodawca w związku z powyższym na gruncie podatku VAT rozpoznał dwie odrębne dostawy towarów i udokumentował przedmiotowe transakcje fakturami VAT sprzedaży:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne