Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.308.2024.1.DP
Skoro w umowie Aportu Wnioskodawca ustali z Otrzymującym Aport, że zapłatę za Aport będzie stanowić wartość nominalna udziałów w Otrzymującym Aport oraz kwota stanowiąca równowartość podatku VAT, to podstawą opodatkowania dla czynności Aportu będzie - na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy w zw. z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy – ta właśnie określona w umowie wartość nominalna udziałów obejmowanych w zamian za przedmiot Aportu.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia podstawy opodatkowania dla Aportu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką kapitałową z siedzibą w (...). Spółka prowadzi działalność deweloperską na rynku nieruchomości mieszkalnych i usługowych. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Przedmiotem przeważającej działalności Spółki, zgodnie z treścią wpisu Spółki w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, jest kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (68.10.Z).
Przedmiotem pozostałej działalności Spółki, zgodnie z przedmiotowym wpisem, są m.in. roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, rozbiórka i przygotowanie terenu pod budowę.
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca planuje w przyszłości wnosić wkłady niepieniężne w postaci nieruchomości (dalej jako: „Aport”) do innych spółek, będących zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: „Otrzymujący Aport”). Wniesiony Aport będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT przez Otrzymującego Aport.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty