Interpretacja indywidualna z dnia 27.03.2019, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.37.2019.2.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.37.2019.2.BK
Dostawa nieruchomości.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2019 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniach 26 lutego oraz 13 i 21 marca 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości nr .i jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniach 26 lutego oraz 13 i 21 marca 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości nr i.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Komornik sądowy dokonał zajęcia nieruchomości ..i, położonych w, gmina. Na nieruchomościach obowiązuje aktualny plan zagospodarowania przestrzennego: teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, w części las. Właścicielami nieruchomości są, ..i. Dłużnik oświadczył, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami. Zakupione nieruchomości zostały zakupione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem. Dłużnik ..jest czynnym podatnikiem podatku VAT, NIP:... Dłużnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 16 listopada 1998 r. Dłużniczka ..jest czynnym podatnikiem podatku VAT, NIP:... Dłużniczka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej 5 czerwca 2008 r. Dłużnik ..nie jest podatnikiem podatku VAT. Nieruchomość została przez dłużników i nabyta 5 marca 2008 r. Nieruchomość została przez dłużników ..i ..nabyta 21 kwietnia 2008 r. Dłużnik nabył ułamkową część nieruchomości w drodze darowizny od swojego ojca, , w dniu 18 kwietnia 2013 r. Nieruchomości nie były w żaden sposób wykorzystywane, nie są użytkowane. Dłużnicy nie skorzystali z prawa do odliczenia podatku VAT przy zakupie nieruchomości, nabywali je od osób fizycznych. Na nieruchomościach nie znajdują się budynki ani budowle. Nieruchomości są niezabudowane. Na nieruchomości, zgodnie z operatem szacunkowym nieruchomości i na podstawie obmiaru z mapy ewidencyjnej, grunt leśny zajmuje powierzchnię 751 m, natomiast teren zabudowy mieszkaniowej zajmuje powierzchnię 227 m. Na nieruchomości ..działka nr ..stanowi las (462 m), działka nr stanowi teren zabudowy mieszkaniowej (1215 m), działka nr stanowi teren zabudowy mieszkaniowej (1003 m). Jak wynika z uzupełnienia wniosku zarówno dłużnik ..jak i dłużniczka nabyli przedmiotowe nieruchomości w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w celu dalszej odsprzedaży - dłużnicy (w tym) nie dokonywali czynności zmierzających do przygotowania gruntu do sprzedaży, grunt został uzbrojony przez gminę, dłużnicy z tego tytułu ponieśli opłatę adiacencką. Grunt miał być przedmiotem sprzedaży, miał być sprzedany jednemu nabywcy - grunt był oferowany do sprzedaży przez biuro nieruchomości, obecnie nie jest oferowany. Dłużnik - zgodnie z informacją uzyskaną od Naczelnika Urzędu Skarbowego w nie prowadzi działalności gospodarczej. Dla nieruchomości nie wydano decyzji o warunkach zabudowy ponieważ obowiązuje aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Grunt leśny nie stanowi ani nie może stanowić terenu przeznaczonego pod zabudowę, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty