Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2019, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.470.2018.1.SG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.470.2018.1.SG
w zakresie ustalenia czy na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 43 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości umorzonej części Wierzytelności (kredytu bankowego), jeżeli do umorzenia doszło w związku z wykonaniem Układu zawartego w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 listopada 2018 r. (data wpływu 13 listopada 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 43 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości umorzonej części Wierzytelności (kredytu bankowego), jeżeli do umorzenia doszło w związku z wykonaniem Układu zawartego w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 listopada 2018 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 43 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości umorzonej części Wierzytelności (kredytu bankowego), jeżeli do umorzenia doszło w związku z wykonaniem Układu zawartego w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia kładu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalności gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach prowadzonej działalności Spółka nabyła w przeszłości zabezpieczoną hipotecznie wierzytelność pieniężną z tytułu kredytu bankowego (dalej: Wierzytelność) wobec spółki X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. w upadłości układowej (dalej: Dłużnik). Wierzytelność powstała wskutek udzielenia Dłużnikowi kredytu przez bank, a następnie została zbyta pośrednikowi zajmującemu się obrotem wierzytelnościami, który z kolei zbył ją na rzecz Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty