12.10.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.628.2018.1.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.628.2018.1.MW

Opodatkowanie nabycia wierzytelności trudnych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2018 r. (data wpływu 30 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności trudnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności trudnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność prawniczą wymagającą specjalistycznej wiedzy, działalność wspomagającą usługi finansowe, windykacją wierzytelności poleasingowych i posiada doświadczenie związane z dochodzeniem trudno ściągalnych długów. Spółka rozważa rozpoczęcie działalności windykacyjnej na rynku poprzez nabywanie wierzytelności za określoną cenę i z przejęciem całkowitego ryzyka niewypłacalności (cesja bezwarunkowa) dłużników. W takim modelu biznesowym Cedent pozbywa się wierzytelności oraz nie interesuje się dalszym losem długów, które zbył. Cesjonariusz (spółka) po nabyciu wierzytelności nie jest bowiem związana w żaden sposób z Cedentem żadnym innym świadczeniem poza zapłatą ceny nabycia wierzytelności. Przedmiotem nabycia mają być trudne, wymagalne długi, wobec których poprzedzające czynności windykacyjne prowadzone przez Cedenta nie przyniosły skutku. Istotą umowy byłoby zbycie prawa majątkowego przez Cedenta. Spółka będzie natomiast zarabiała poprzez nadwyżkę wyegzekwowanych kwot nad ceną zakupu, która będzie niższa, niż wartość nominalna tychże wierzytelności. Spółka nie będzie otrzymywała żadnego wynagrodzenia od Cedenta, ponieważ różnica między wartością nominalną cedowanych wierzytelności a ceną ich sprzedaży będzie odzwierciedlała rzeczywistą ekonomiczną wartość owych wierzytelności w chwili sprzedaży, z uwzględnieniem wątpliwych perspektyw na ich spłatę oraz zwiększonego ryzyka niewypłacalności dłużników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne