Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2018, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.427.2018.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.427.2018.1.KK
Brak opodatkowania otrzymanego dofinansowania, brak obowiązku rozliczenia podatku naliczonego w drodze odwrotnego obciążenia oraz sposób rozliczenia dotacji i wpłat mieszkańców.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2018 r. (data wpływu 11 czerwca 2018 r. ), uzupełnionym w dniu 19 czerwca 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- braku opodatkowania otrzymanego dofinansowania jest nieprawidłowe;
- braku obowiązku rozliczenia podatku naliczonego w drodze odwrotnego obciążenia - jest nieprawidłowe;
- sposobu rozliczenia dotacji i wpłat mieszkańców jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 19 czerwca 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania otrzymanego dofinansowania, braku obowiązku rozliczenia podatku naliczonego w drodze odwrotnego obciążenia oraz sposobu rozliczenia dotacji i wpłat mieszkańców.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
Miasto (dalej: Miasto lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Miasto posiada status miasta na prawach powiatu oraz osobowość prawną i zdolność do czynności cywilnoprawnych. Do zakresu działania Miasta należą zadania publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zadania te Miasto wykonuje we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.
Wnioskodawca realizuje projekt (dalej: Projekt) w zakresie odnawialnych źródeł energii, pod nazwą Budowa instalacji polegający na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych (dalej: Instalacje) na budynkach stanowiących własność mieszkańców Miasta (dalej: Mieszkańcy). Budynki objęte przedmiotową inwestycją są budynkami mieszkalnymi stałego zamieszkania. W budynkach tych nie ma/nie będzie lokali użytkowych. Instalacje nie będą również realizowane na budynkach użyteczności publicznej lub jakichkolwiek innych budynkach należących do Miasta (lub jego jednostek organizacyjnych objętych centralizacją rozliczeń VAT). Instalacje zamontowane na budynkach Mieszkańców będą wykorzystywane wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty