31.07.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2018, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.175.2018.2.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.175.2018.2.BK

Dokonywanie odliczeń w ramach tzw. ulgi prorodzinnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2018 r. (data wpływu 17 kwietnia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 czerwca 2018 r. (data wpływu 3 lipca 2018 r.) oraz z 26 lipca 2018 r. (data wpływu 27 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 3 i 27 lipca 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W sierpniu 2014 r. urodziła się Wnioskodawcy córka Antonina. W lutym 2015 r. wyrokiem Sądu Okręgowego małżeństwo Wnioskodawcy z Jej matką zostało rozwiązane. W wyroku rozwodowym Sąd orzekł, iż władza rodzicielska Wnioskodawcy zostanie ograniczona.

Wykonywanie przez Wnioskodawcę władzy rodzicielskiej nad córką polega głównie na odbywaniu widzeń ustalonych przez Sąd oraz płaceniu alimentów.

Wnioskodawca podkreśla, że oprócz kontaktów ustalonych przez sąd oraz płacenia alimentów - angażował się w wykonywanie władzy rodzicielskiej nad córką Antoniną. W sposób oczywisty sprawował pieczę nad trzyletnią córką w trakcie widzeń. Zajmował się jej sprawami, chociażby rozmawiając o sposobie spędzania przez nią czasu, kontaktach z rówieśnikami, ulubionych zabawach oraz ich rodzaju, koniecznych wizytach u lekarza, itd. Wnioskodawca podejmował decyzje dotyczące zdrowia, rozwoju i wychowania dziecka w zakresie wskazanym przez sąd oraz w zakresie w jakim umożliwia mu była żona np. wspólnie zastanawiając się co zrobić w sytuacji, gdy córka Antonina nie chciała uczęszczać do przedszkola, czy też na początku 2018 r. podejmując decyzję o zmianie nazwiska dziecka na nazwisko byłej żony z uwagi na fakt, iż wedle rekomendacji byłej żony jej nazwisko jest bardziej znane w oświacie, co będzie sprzyjało lepszej edukacji córki w przyszłości. Do tego ostatniego potrzebny był osobiście złożony przez Wnioskodawcę wniosek w USC. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że decyzje dotyczące rozwoju dziecka podejmuje na co dzień, chociażby wybierając rodzaj zabaw z córką, czy też rodzaj kupowanych zabawek. W 2018 r. córka wybiera się na miesiąc do ośrodka sanatoryjnego nad morzem podległego MEN, na co pośrednio Wnioskodawca musiał wyrazić zgodę, oświadczając, iż nie będzie w tym roku korzystał z urlopu wychowawczego przysługującego Mu na córkę Antoninę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne