15.06.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2018, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.214.2018.1.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.214.2018.1.KS

Możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% wartości &½ udziału w lokalu użytkowym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2018 r. (data wpływu 17 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji lokalu użytkowego w wysokość 10% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji lokalu użytkowego w wysokości 10%.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie najmu i dzierżawy nieruchomości, prowadzenia projektów budowlanych, projektowania, audytu instalacji sanitarnych i elektrycznych. Wnioskodawca w czerwcu 2018 r. nabędzie wraz z żoną lokal użytkowy do ich majątku wspólnego (Wnioskodawcy przypada &½ udziału). Lokal użytkowy będący odrębną własnością, będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie przez Wnioskodawcę w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Żona Wnioskodawcy, która nie prowadzi działalności gospodarczej - w konsekwencji nie będzie wykorzystywała lokalu w działalności gospodarczej.

Lokal użytkowy, który Wnioskodawca ma zamiar nabyć łącznie z żoną (w wysokości &½ udziału) jest usytuowany na parterze starej kamienicy z 1914 r. Kamienica przez lata była wykorzystywana zarówno w celach mieszkalnych (górne jej piętra) jak i niemieszkalnych (parter) na m.in. zakład szewski, sklep rybny itd. Po II wojnie światowej były właściciel stracił do niej prawo na podstawie tak zwanego dekretu Bieruta. Po II wojnie światowej, kamienica nadal funkcjonowała, a we frontowym lokalu znajdował się sklep rybny, ale ze względu na brak remontów, w 1988 roku wydano decyzję zezwalającą na rozbiórkę budynku. Ostatecznie budynku nie rozebrano, ale w 2009 r. budynek został wysiedlony, gdyż nie nadawał się do użytkowania. Ostatecznie prywatny inwestor przeprowadził generalny remont kamienicy i obecnie sprzedaje lokale mieszkalne i użytkowe, a jeden z nich tj. lokal użytkowy na parterze Wnioskodawca zamierza nabyć. Wiedzę na temat historii kamienicy Wnioskodawca czerpie ze strony internetowej dedykowanej przedmiotowej inwestycji oraz treści prospektu informacyjnego przygotowanego przez inwestora, z którego wynika, iż inwestycja polega na remoncie zabytkowej kamienicy wybudowanej w 1914 r.. Kamienica objęta jest nadzorem konserwatorskim - została wpisana do rejestru zabytków, co oznacza, że każda ingerencja powodująca zmianę w stosunku do pierwotnego układu lub wyglądu wymaga decyzji odpowiedniego organu konserwatorskiego. Z treści prospektu informacyjnego wynika ponadto, iż przedsięwzięcie deweloperskie jest prowadzone w obiekcie stanowiącym zabytek w rozumieniu ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne