Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2018, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.101.2018.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.101.2018.1.AP
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu na współwłasność robotów udojowych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2018 r. (data wpływu 14 marca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia brak daty sporządzenia pisma (data wpływu 8 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu na współwłasność robotów udojowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu na współwłasność robotów udojowych. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 8 maja 2018 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna posiada gospodarstwo rolne. Zainteresowany wraz z żoną mieszka pod tym samym adresem wraz z teściami. Teść Wnioskodawcy posiada swoje gospodarstwo wraz z budynkami inwentarzowymi (stodoła, obora) i posiada status rolnika ryczałtowego. Każdy z nich prowadzi osobne gospodarstwo. Od 2015 roku Zainteresowany zrezygnował ze statusu rolnika ryczałtowego. Wnioskodawca wraz z teściem planuje zakup dwóch robotów udojowych. Roboty będą stanowić dwa samodzielnie działające urządzenia, będą one jednak zamontowane w budynku w którym Zainteresowany i teść Zainteresowanego będą współwłaścicielami. Każdy z nich będzie właścicielem obydwóch robotów, a o stopniu wykorzystania w gospodarstwie będzie stanowić umowa wspólnego używania przedmiotu operacji w której będzie określony stosunek procentowy wykorzystania robotów w danym gospodarstwie. W ich umowie udział procentowy będzie wynosił 50% (w 50% będzie wykorzystywał Wnioskodawca i w 50% teść Wnioskodawcy). Agencja Rynku Rolnego w celu otrzymania dotacji na zakup robotów udojowych ze względu na fakt, że będą montowane w jednym budynku inwentarskim postawiła warunek, iż na jednej fakturze zakupowej winno być podanych dwóch nabywców i dwa roboty udojowe. Nabywcą będzie Wnioskodawca jako czynny podatnik VAT (rezygnacja ze statusu rolnika ryczałtowego) i teść Wnioskodawcy który jest rolnikiem ryczałtowym. Faktura zakupowa będzie wyszczególniała dwa roboty udojowe jako osobne urządzenia (sztuka, jednostkowa kwota zakupu w cenie netto, podatek VAT). Zakup tych robotów udojowych będzie w 50% związany z czynnościami opodatkowanymi w gospodarstwie rolnym Zainteresowanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty