Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2018, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.30.2018.2.ANK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.30.2018.2.ANK
w zakresie ustalenia, czy nieodpłatna praca osób pozbawionych wolności na rzecz Wnioskodawcy nie jest nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 stycznia 2018 r. (data wpływu 23 stycznia 2018 r.), uzupełnionym 19 marca 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy nieodpłatna praca osób pozbawionych wolności na rzecz Wnioskodawcy nie jest nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 stycznia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy nieodpłatna praca osób pozbawionych wolności na rzecz Wnioskodawcy nie jest nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponieważ wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 5 marca 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.30.2018.1.ANK, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano pismem z 12 marca 2018 r. (data wpływu 19 marca 2018 r.).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Przedmiotem działalności Spółki z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest między innymi świadczenie usług dostaw wody i odbioru ścieków. Jednocześnie Spółkę łączy z Gminą umowa w zakresie oczyszczania miasta i utrzymania terenów zielonych. W dniu 30 grudnia 2016 r. została zawarta umowa pomiędzy Gminą (dalej również: Zleceniodawca) a Aresztem Śledczym (dalej: Zleceniobiorca) w sprawie współpracy w zakresie zatrudnienia 15 skazanych w ramach prac publicznych, na warunkach ustalonych w umowie, w myśl art. 123a § 2 Kodeksu karnego wykonawczego (tj. przy pracach porządkowych na terenie Miasta i Gminy), w miejscach wskazanych przez Gminę. Celem umowy jest wzajemne współdziałanie w procesie zatrudnienia skazanych tak, aby praca sprzyjała resocjalizacyjnemu oddziaływaniu na skazanych oraz umożliwiała osiągnięcie właściwych efektów ekonomicznych i korzyści społecznych (§ 1 ww. umowy). Ponadto z ww. umowy wynika, że na Zleceniodawcę nałożono m.in. obowiązki ponoszenia wydatków związanych z organizacją i przebiegiem prac skazanych (tj. określania zakresu prac i dozorowania zatrudnionych skazanych, zapewnienia skazanym odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych, zaopatrzenia skazanych m.in. w odzież ochronną i podstawowe narzędzia itp.). Wydatki te ponoszone są przez Wnioskodawcę. Skazani nie otrzymują w Spółce wynagrodzenia z tytułu wykonywania swojej pracy. Gmina pismem z dnia 14 grudnia 2016 r. skierowanym do Prezesa Sądu Rejonowego () wskazała Wnioskodawcę jako podmiot, w którym mają być wykonywane prace społecznie użyteczne (na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 czerwca 2010 r. w sprawie podmiotów, w których jest wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna - Dz.U. z 2010 r. Nr 98, poz. 634). W oparciu o powyższe uregulowania, do Spółki kierowane są osoby z zasądzonym wyrokiem do prac społecznie użytecznych i pracują nieodpłatnie przy pracach porządkowych na rzecz Gminy (Spółkę łączy z Gminą umowa w zakresie oczyszczania miasta i utrzymania terenów zielonych).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty