Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2018, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.33.2018.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.33.2018.1.KK
Czy kwota stanowiąca cenę sprzedaży nieruchomości, którą zapłacili małżonkowie zbywcy nieruchomości, a którą to kwotę odziedziczyła żona, jako spadkobierca zbywcy, stanowi dla żony przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2018 r. (data wpływu 17 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego do majątku osobistego jednego z małżonków w sytuacji uprzedniej zapłaty ceny zakupu ww. lokalu na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży, ze środków pieniężnych pochodzących z majątku wspólnego małżonków jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 stycznia 2018 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego do majątku osobistego jednego z małżonków w sytuacji uprzedniej zapłaty ceny zakupu ww. lokalu na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży, ze środków pieniężnych pochodzących z majątku wspólnego małżonków.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim, w którym istnieje ustrój ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Małżonkowie nie zawierali umów majątkowych małżeńskich. W trakcie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej, w dniu 23 stycznia 2012 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zawarli z osobą trzecią (sprzedającą) notarialną umowę przedwstępną sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W umowie przedwstępnej, sprzedająca zobowiązała się sprzedać Wnioskodawczyni i Jej mężowi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, za ustaloną cenę, w terminie do dnia 23 stycznia 2017 r., jednakże nie wcześniej niż dnia 2 stycznia 2017 r., a Wnioskodawczyni i mąż oświadczyli, że prawo to za podaną cenę i w podanym terminie zobowiązują się kupić za pieniądze pochodzące z ich majątku wspólnego. Jednocześnie Wnioskodawczyni i mąż zobowiązali się, że w przyrzeczonej umowie sprzedaży ustanowią na rzecz sprzedającej nieodpłatne i dożywotnie prawo użytkowania przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Sprzedająca otrzymała całość ceny sprzedaży, co potwierdza oświadczenie sprzedającej zawarte w ww. umowie przedwstępnej. Do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży nie doszło, gdyż sprzedająca zmarła na początku grudnia 2015 r., czyli przed upływem terminu zawarcia umowy przyrzeczonej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty