21.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2018, sygn. 0113-KDIL1-3.4012.644.2017.2.JNA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIL1-3.4012.644.2017.2.JNA

Podatek od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2017 r. (data wpływu 11 grudnia 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 lutego 2018 r. (data wpływu 13 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 lutego 2018 r. (data wpływu 13 lutego 2018 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy, pytanie oraz stanowisko własne.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) specjalizuje się m.in. generalnym wykonawstwem w budownictwie ogólnym i specjalistycznym. Jednym ze zleceń realizowanych w 2017 r. jest budowa stacji obsługowej samochodów wraz z infrastrukturą techniczną. Część prac wykonują inne podmioty na zlecenie Spółki. Spółka zleciła m.in. (dokładne brzmienie treści zamówienia). W zamówieniu Spółka wskazała, że wartość zamówienia netto i brutto jest równa, zakładała ona bowiem i nadal stoi na takim stanowisku, że zamówienie dotyczyło wykonania usługi budowlanej przez podwykonawcę. Ten jednak wystawił fakturę VAT z doliczonym do ceny netto podatkiem, z zastosowaniem podstawowej stawki podatku od towarów i usług.

Montaż konstrukcji (dotyczący podkonstrukcji bram i świetlików) polega na połączeniu poszczególnych elementów w jedną całość i połączeniu ich z konstrukcją żelbetową, z wykorzystaniem zwyżki, przy czym są to czynności skomplikowane, wymagające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia oraz wyposażenia technicznego po stronie podmiotu wykonującego montaż, który równocześnie przejmuje odpowiedzialność nie tylko za dostarczoną konstrukcję, ale także za prawidłowość jej montażu. Prace montażowe w przypadku będącym przedmiotem wniosku trwały ok. dwóch tygodni i wykonywane były przez kilkuosobową brygadę specjalistów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne