15.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2018, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.911.2017.1.SM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.911.2017.1.SM

Dostawę przedmiotowych nożyc należy opodatkować stawką VAT w wysokości 23%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2017 r. (data wpływu 28 grudnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 lutego 2018 r. (data wpływu 7 lutego 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nożyc gilotynowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nożyc gilotynowych.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 lutego 2018 r. poprzez wskazanie elektronicznego adresu do doręczeń.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Decyzją z dnia 19.03.1991 r. Wojewody stwierdzone zostało nabycie przez Gminę nieodpłatnie z mocy prawa, własności nieruchomości łącznie z mieniem ruchomym Państwowego Ośrodka w .

W skład mienia wchodziły również nożyce gilotynowe przeznaczone do cięcia blachy o wartości na dzień dzisiejszy około 15 tysięcy złotych.

W związku z tym, że jest to mienie zbędne Gmina . postanowiła dokonać sprzedaży ww. mienia ruchomego.

Na tej płaszczyźnie podatnik ma wątpliwości czy sprzedaż nożyc gilotynowych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym pytanie brzmi: Czy taka czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, od opisanej powyżej sytuacji Gmina ... jako czynny podatnik podatku VAT nie dokonuje ww. transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nabyte w drodze darowizny mienie znajdujące się w zasobach komunalnych Gminy nie było nigdy wykorzystywane przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej, Gmina zaś pełni funkcję właścicielskie. Podkreślenia wymaga również to, że Gmina ... od momentu nabycia opisywanego mienia nie ponosiła na nie nakładów inwestycyjnych. Ponadto, Gmina nie pozyskała mienia w celu prowadzenia działalności gospodarczej a podstawą była decyzja administracyjna o nieodpłatnym nabyciu własności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne