13.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2018, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.561.2017.1.IP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.561.2017.1.IP

Podatek od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2017 r. (data wpływu 20 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem VAT. Jego żona prowadzi działalność gospodarczą praktyka lekarska, nie jest czynnym podatnikiem VAT. We wrześniu 2016 r. Podatnik wraz z żoną nabył do majątku wspólnego odpłatnie prawo użytkowania wieczystego gruntu na podstawie umowy przenoszącej prawo użytkowania wieczystego, sporządzonej w formie aktu notarialnego. Małżonkowie nie zawierali umów majątkowych małżeńskich. Podatnik wybudował na swojej działce dom mieszkalny jednorodzinny. Dom podatnika jest dwulokalowy w zamyśle jeden lokal miał być przeznaczony dla dzieci. Lokale w budynku są niezależne od siebie oraz samodzielne z odrębnymi wejściami oraz z oddzielnymi przyłączami i instalacjami.

Podatnik po uzyskaniu pozwolenia na budowę w styczniu 2017 r. rozpoczął prace budowlane w marcu 2017 r.

Na sąsiadującej działce, równocześnie z podatnikiem swoją budowę rozpoczął ojciec podatnika. Jednak z uwagi na narastający od pewnego czasu konflikt w rodzinie, podatnik jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, doszedł do przekonania, że różnica zdań i charakterów nie pozwoli mu zamieszkać po sąsiedzku z ojcem. Nałożyły się na to trudności finansowe podatnika. Skutkiem tych okoliczności podatnik postanowił sprzedać swoją nieruchomość. Udało mu się znaleźć dwóch niezależnych kupujących, z których każdy zgodził się nabyć jeden z dwóch lokali w budynku podatnika. Z uwagi na trudności finansowe podatnik zawarł przedwstępne umowy sprzedaży z przyszłymi nabywcami, na mocy których nabywcy zobowiązali się do wnoszenia zaliczek na poczet zakończenia budowy przez pierwotnego właściciela. Nabywcy nie byli bowiem zainteresowani kończeniem budowy we własnym zakresie. Ostatecznie do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży podatnik przystąpił 19 kwietnia 2017 r. (z tytułu tej umowy otrzymał w tym dniu zaliczkę w wysokości 33.000 zł) oraz w dniu 28 maja (z tytułu tej umowy otrzymał trzy zaliczki w maju i czerwcu 2017 r., na łączną kwotę 85 tys. złotych). Otrzymane zaliczki miały na celu umożliwienie zakończenia budowy. Reasumując, podatnik rozporządził swoim majątkiem osobistym (własnym i małżonka) w taki sposób, że zobowiązał się w dwóch przedwstępnych, niezależnych umowach sprzedaży do sprzedania swojej nieruchomości dwóm różnym nabywcom po zakończeniu budowy. Przedmiotem każdej z przedwstępnych umów sprzedaży był udział części (np. 364/757) w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udział wynoszący 1/2 części w prawie własności budynku mieszkalnego po zakończeniu jego budowy przez podatnika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne