01.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2018, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.655.2017.1.DC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.655.2017.1.DC

Podatek od towarów i usług w zakresie sprzedaży samochodu osobowego z majątku prywatnego, wycofanego z działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2017 r. (data wpływu 6 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży samochodu osobowego z majątku prywatnego, wycofanego z działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie sprzedaży samochodu osobowego z majątku prywatnego, wycofanego z działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej używa samochód osobowy na podstawie leasingu operacyjnego. Wykup samochodu nastąpi w grudniu bieżącego roku. Zainteresowany ma dwie możliwości wykupu przedmiotu leasingu: pierwsza za cenę procenta wartości wynikającą z umowy leasingu (faktura na firmę wykup na firmę) lub wykup za cenę rynkową (faktura na osobę prywatną wykup prywatny). Wnioskodawca skorzysta z opcji wykupu na firmę, gdyż jest bardziej korzystna. Nie zamierza wprowadzać jednak auta do firmy. Od razu po wykupie zamierza przeznaczyć je wyłącznie na cele prywatne. W związku z powyższym nie odliczy podatku VAT i nie zaliczy do kosztów podatkowych związanych z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą kwoty wykupu samochodu. Samochód od daty wykupu nie będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. W okresie pomiędzy wykupem samochodu z leasingu z przeznaczeniem go na cele prywatne nie będą dokonywane wymiany żadnych części samochodowych. Po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie Wnioskodawca zamierza sprzedać auto. Środki ze sprzedaży auta przeznaczone zostaną na cele prywatne. Ponadto Zainteresowany informuje, że ostatniej sprzedaży samochodu dokonała w 2013 r. z majątku prywatnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne