Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2018, sygn. 0115-KDIT2-3.4010.335.2017.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-3.4010.335.2017.1.PS
Czy w związku z przeniesieniem wierzytelności na rzecz fundusz sekurytyzacyjnego, Bank (działając również jako sukcesor praw i obowiązków podatkowych Banku przejmowanego) uprawniony będzie do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej zbywanych wierzytelności kredytowych (pożyczkowych)?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2017 r. (data wpływu 27 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności przeniesionych na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego w stanie prawnym obowiązującym do końca 2017 r. jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (złożony w dniu 23 listopada 2017 r. data nadania w placówce pocztowej) dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności przeniesionych na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W związku z trudną sytuacją finansową Banku Spółdzielczego w X, rozważane jest wdrożenie strategii restrukturyzacyjnej polegających na podjęciu działań zmierzających do ograniczenia niebezpieczeństwa utraty płynności finansowej i wypłacalności ww. banku.
W ramach procesu restrukturyzacyjnego planowane jest przejęcie Banku Spółdzielczego w X (Bank przejmowany) przez Bank Spółdzielczy w Y (Bank) oraz wdrożenie specjalnej formy pomocy przez Spółdzielczy System Ochrony SGB (System Ochrony) z udziałem Funduszu Pomocowego. Pomoc zostanie przyznana w trakcie łączenia banków lub po dokonaniu połączenia w oparciu o specjalną Umowę w sprawie udzielenia pomocy (Umowa) zawartą z Bankiem oraz Bankiem przejmowanym. W związku z połączeniem, Bank wejdzie we wszelkie przewidziane w przepisach podatkowego prawa i obowiązki Banku przejmowanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty