09.09.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2017, sygn. 0114-KDIP4.4012.432.2017.1.IT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.432.2017.1.IT

w zakresie prawa i terminu obniżenia podatku należnego oraz sposobu dokumentowania udzielanych premii pieniężnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2017 r. (data wpływu 28 sierpnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa i terminu obniżenia podatku należnego oraz sposobu dokumentowania udzielanych premii pieniężnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa i terminu obniżenia podatku należnego oraz sposobu dokumentowania udzielanych premii pieniężnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

M. sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Spółka jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej M. KGaA z siedzibą w Darmstadt (dalej Grupa) i prowadzi dystrybucję jej produktów na terenie Polski. Ponadto, Spółka nabywa również inne towary od podmiotów spoza Grupy, które następnie sprzedaje głównie na polskim rynku (dalej produkty Grupy oraz towary nabywane od podmiotów spoza Grupy, sprzedawane przez Spółkę na polskim rynku, będą łącznie określane jako Towary).

Bezpośrednimi nabywcami Towarów Spółki są m.in. hurtownie farmaceutyczne (dalej: Hurtownie), zajmujące się handlem hurtowym przede wszystkim w zakresie produktów farmaceutycznych na polskim rynku. Hurtownie dokonują dalszej sprzedaży Towarów nabywanych od Spółki. Ich odbiorcami są zwykle apteki (dalej: Apteki), które sprzedają Towary na rzecz odbiorców detalicznych. W efekcie, na każdym etapie dystrybucji dochodzi do odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm dalej ustawa o VAT). Każda z powyższych dostaw, tj. między Spółką a Hurtowniami oraz między Hurtowniami a Aptekami, dokumentowana jest za pomocą faktur w rozumieniu ustawy o VAT. Przedstawiony model dystrybucji zakłada zatem, że bezpośrednimi kontrahentami Spółki są Hurtownie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne