Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.436.2023.1.MAZ
Brak skutków w podatku VAT w przypadku otrzymywania środków pieniężnych przez Spółkę od dostawców zagranicznych w ramach przedstawionego modelu rabatu pośredniego
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 21 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący skutków w podatku VAT w przypadku otrzymywania środków pieniężnych przez Spółkę od Dostawców zagranicznych w ramach przedstawionego Modelu transgranicznego, wpłynął 23 listopada 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka ABCDE z siedzibą w Polsce, będąca dostawcą rozwiązań IT (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”), jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT) zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.
Model biznesowy Spółki
W ramach stanu faktycznego będącego przedmiotem wniosku Spółka świadczy odpłatne usługi informatyczne dostarczane poprzez tzw. chmurę wraz z ewentualnym udzieleniem licencji (dalej jako: „usługi chmurowe”) w ramach schematów przedstawionych poniżej. Klientami Spółki są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i podmioty prowadzące taką działalność.
W ramach realizowanych transakcji mogą wystąpić różne sytuacje, które można scharakteryzować w ramach dwóch modeli (schematów):
a) Model transgraniczny
Spółka nabywa usługi chmurowe od dostawców mających swoje siedziby na terytorium Polski (dalej jako: „Dystrybutorzy”). Transakcje wyglądają w ten sposób, że podmioty z siedzibą poza terytorium kraju (dalej jako: „Dostawcy zagraniczni”) sprzedają (świadczą) usługi chmurowe Dystrybutorom, którzy następnie samodzielnie dokonują ich sprzedaży Spółce.
W efekcie należy przyjąć, że Dostawcy zagraniczni wykazują w kraju swojej siedziby świadczenie usług poza terytorium swojej siedziby (świadczenie usług to nie jest opodatkowane w tamtym kraju). Dystrybutorzy natomiast zobowiązani są do wykazywania na terytorium Polski importu usług. W związku z powyższym to Dystrybutorzy rozliczają zarówno VAT naliczony, jak i VAT należny od dokonanych od Dostawców zagranicznych zakupów. Następnie Dystrybutorzy sprzedają (świadczą) Spółce nabyte usługi. Każda z transakcji (tj. między Dostawcą zagranicznym a Dystrybutorami oraz między Dystrybutorami a Spółką) dokumentowana jest za pomocą faktur VAT. Przy tym faktury wystawione przez Dostawców zagranicznych są wystawiane bez wykazania podatku VAT (gdyż VAT tutaj rozlicza nabywca - tj. Dystrybutor), a faktury wystawiane przez Dystrybutorów są wystawiane z wykazaną kwotą VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty