Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2017, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.379.2017.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.379.2017.1.AW
Za jaki okres rozliczeniowy należy ująć fakturę korygującą in plus?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2017 r. (data wpływu 6 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu rozliczeniowego, za który należy ująć fakturę korygującą in plus jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu rozliczeniowego, za który należy ująć fakturę korygującą in plus.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest przedsiębiorstwem wielobranżowym, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie zgodnym z umową spółki. Zadania przedsiębiorstwa są realizowane przez poszczególne komórki organizacyjne, zwane zakładami: Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Zakład Oczyszczania Miasta oraz Zakład Gospodarki Nieruchomościami. Zakład Wodociągów i Kanalizacji świadczy usługi w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz usługi niezwiązane ze zbiorowym zaopatrzeniem, do których należy: transport i odbiór ścieków dowożonych, hurtowa sprzedaż wody i hurtowy odbiór ścieków, jak też inne specjalistyczne usługi.
Pojęcie hurtowego odbioru ścieków jest używane w praktyce na określenie działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych polegającej na odbiorze do sieci kanalizacyjnej ścieków dostarczanych im przez inne przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne działające na terenie innych gmin. Spółka świadczy usługi w tym zakresie na rzecz Gminnego Zakładu Usług Komunalnych w U. działającego na terenie sąsiedniej gminy. Strony uzgodniły, że w punkcie sprzedaży usług pod nazwą K., objętym hurtowym odbiorem ścieków, będzie następował odbiór ścieków w ilości określonej ryczałtem 40 metrów sześciennych na miesiąc. Dostawca ścieków miał powiadamiać Spółkę o każdej zmianie ilości odprowadzanych ścieków, lecz tego warunku nie spełnił. Ilość ścieków, jaką odprowadzał w okresie od kwietnia 2014 r. do marca 2017 r., była większa od zadeklarowanej, co wykazała przeprowadzona przez Spółkę kontrola. Po ujawnieniu tego faktu w miesiącu maju 2017 r. strony zawarły porozumienie, w którym dostawca ścieków - Gminny Zakład Usług Komunalnych uznał swoje zobowiązanie wobec Spółki, wynikające z uznanych i niefakturowanych zobowiązań za wprowadzone ścieki do urządzeń kanalizacyjnych Spółki w punkcie sprzedaży K.. Gminny Zakład Usług Komunalnych (dłużnik) oświadczył, że jako dostawca ścieków nie zainstalował w punkcie przekazania ścieków Spółce (wierzycielowi) urządzenia pomiarowego, a Spółka zadeklarowany ryczałt przyjęła za prawidłowy. Dłużnik oświadczył, że konsekwencje niewłaściwego rozliczenia w postaci rozbieżności sumy obciążeń za ścieki na terenie przyjętym jako K., a zobowiązaniem dla wierzyciela jako odbiorcy ścieków, powstały od kwietnia 2014 r. i trwały do końca marca 2017 r. Dłużnik zobowiązał się do spłaty wynikającej z tego tytułu kwoty należności wraz z podatkiem VAT. W związku ze stwierdzeniem po wystawieniu faktur pierwotnych, że ilość odebranych ścieków została zaniżona, Spółka wystawiła fakturę korygującą in plus - zwiększającą podstawę opodatkowania. Faktury pierwotne zostały wystawione prawidłowo, w momencie ich wystawiania nie istniały żadne przesłanki świadczące o ewentualnych pomyłkach, co oznacza, że zdarzenia tworzące obowiązek podatkowy zostały przez Spółkę ujęte i rozliczone prawidłowo. Z uwagi na zaistniałą sytuację i wystąpienie między stronami nowych ustaleń, Spółka wystawiła jedną zbiorczą fakturę korygującą, ujmując ją w rozliczeniu podatku VAT za okres, w którym wystawiono tę fakturę korygującą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty