11.08.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.08.2017, sygn. 0112-KDIL4.4012.165.2017.1.NK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.165.2017.1.NK

Wskazanie, czy w zaistniałej sytuacji spełniony zostanie jeden z warunków wyłączających odpowiedzialność solidarną Wnioskodawcy za zaległości podatkowe dostawcy towarów wrażliwych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2017 r. (data wpływu 12 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy w zaistniałej sytuacji spełniony zostanie jeden z warunków wyłączających odpowiedzialność solidarną Wnioskodawcy za zaległości podatkowe dostawcy towarów wrażliwych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy w zaistniałej sytuacji spełniony zostanie jeden z warunków wyłączających odpowiedzialność solidarną Wnioskodawcy za zaległości podatkowe dostawcy towarów wrażliwych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku VAT, nabywa w związku ze swoją działalnością, m.in. paliwa od innych podatników VAT (to główne towary tzw. wrażliwe nabywane przez Zainteresowanego). Mając świadomość, że w związku z nabywaniem towarów wrażliwych (załącznik nr 13 do ustawy VAT), na nabywcę może zostać proporcjonalnie przeniesiona odpowiedzialność za zaległości podatkowe sprzedawcy (a dokładnie, jest ona w tym zakresie solidarna), Wnioskodawca zgodnie z wewnętrznymi procedurami pilnuje, aby nabywać towary wrażliwe od podmiotów pewnych, tzn. takich, które złożyły kaucje gwarancyjne, są w wykazie prowadzonym obecnie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej oraz upoważniły organy do wglądu na swoje rachunki bankowe, na które dokonywane są przez kontrahentów zapłaty za dostawy towarów wrażliwych. Zainteresowany weryfikuje na stronie internetowej, czy rachunki bankowe wskazane przez kontrahentów na fakturach, są tymi rachunkami, które widnieją na stronie internetowej jako te, do wglądu na które są upoważnione organy.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których rachunek bankowy wskazany na fakturze, na który Wnioskodawca ma dokonać zapłaty, nie zgadza się z numerem rachunku wskazanym oficjalnie przez kontrahenta organom, dla celów otrzymywania zapłaty za towary wrażliwe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne