Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2017, sygn. 0111-KDIB4.4014.174.2017.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4014.174.2017.1.MD
Czy przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną dokonane w trybie art. 26 § 4-§ 6 Kodeksu spółek handlowych, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 czerwca 2017 r. (data wpływu 23 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 czerwca 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Spółka cywilna powstała na postawie umowy spółki cywilnej zawartej w dniu 24 lutego 2014 r. przez dwóch wspólników z udziałami 40% i 60%. Spółka cywilna zajmuje się produkcją i handlem wyrobami meblowymi.
Obecnie ze wspólnikiem, Wnioskodawca zamierza dokonać przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną. Przekształcenie nastąpi w trybie art. 26 § 4 ustawy Kodeks spółek handlowych.
W chwili zawiązania w 2014 r. spółki cywilnej, zostały przez wspólników wniesione wkłady (wkłady pieniężne). Wspólnicy opłacili podatek od czynności cywilnoprawnych od wartości wniesionych w spółce cywilnej wkładów. Natomiast przy przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną nie będą wnoszone nowe wkłady, a wnoszony do spółki jawnej majątek to majątek nabyty przez właścicieli (wspólników) w czasie prowadzenia działalności gospodarczej w spółce cywilnej. Ponieważ nie będzie tworzona nowa spółka, a jedynie zostanie dokonane przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną, to przekształcona spółka (spółka jawna) obejmie majątek nabyty w czasie prowadzenia działalności gospodarczej w spółce cywilnej, jak również przejmie jej zobowiązania, umowy oraz pracowników. Warunkiem przejścia praw spółki cywilnej na spółkę jawną będzie przysługiwanie określonych praw spółce cywilnej w chwili przekształcenia (to jest z chwilą dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez sąd rejestrowy). Majątek spółki jawnej będzie w takiej wysokości, jaki jest obecnie w spółce cywilnej, majątek spółki przed i po przekształceniu pozostanie niezmienny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty