31.05.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2017, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.122.2017.1.AJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.122.2017.1.AJ

Zwolnienie od podatku zbycia udziałów w prawie własności nieruchomości, brak obowiązku dokumentowania tej czynności fakturą VAT, obowiązek złożenia deklaracji VAT oraz moment powstania obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2017 r. (data wpływu 7 kwietnia 2017 r.), uzupełnionym w dniu 24 kwietnia 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia udziałów w prawie własności nieruchomości, braku obowiązku dokumentowania tej czynności fakturą VAT, obowiązku złożenia deklaracji VAT oraz momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 24 kwietnia 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia udziałów w prawie własności nieruchomości, braku obowiązku dokumentowania tej czynności fakturą VAT, obowiązku złożenia deklaracji VAT oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Decyzją Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 29 grudnia 1993 r. odzyskał Pan wraz z innymi współwłaścicielami przejętą po II wojnie światowej przez państwo nieruchomość, na której znajduje się Hotel w B. (dalej budynek hotelowy lub nieruchomość hotelowa). Odzyskanie tej nieruchomości nie było objęte podatkiem od towarów i usług. Na podstawie umowy z dnia 1 stycznia 1994 r. (następnie kilkakrotnie zmienianej) współwłaściciele oddali całą nieruchomość w dzierżawę spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która została powołana do prowadzenia działalności hotelarskiej i gastronomicznej. Spółka ponosiła nakłady na naprawy, konserwacje i remonty budynku hotelowego, a podatek naliczany związany z tymi wydatkami był odliczany od podatku należnego spółki. Wydatki ponoszone przez spółkę na utrzymanie w stanie niepogorszonym nigdy nie przekraczały 30% wartości początkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne