Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2017, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.52.2017.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.52.2017.1.MS
zwolnienie wyrobów węglowych nabytych przez Spółdzielnię Mieszkaniową do celów grzewczych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2017 r. (data wpływu 12 maja 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia wyrobów węglowych nabytych przez Spółdzielnię Mieszkaniową do:
- ogrzewania i podgrzewania cieplej wody do lokali mieszkalnych Wnioskodawcy oraz lokali mieszkalnych odrębnych właścicieli, będących w zasobie Wnioskodawcy - jest prawidłowe;
- ogrzewania lokali użytkowych Wnioskodawcy (biura, sali zebrań, pomieszczenia na zakład fryzjerski) - jest prawidłowe;
- do sprzedaży ciepła Wspólnocie Mieszkaniowej M. - jest nieprawidłowe;
- do sprzedaży ciepła na ogrzanie pomieszczeń kościoła, przychodni lekarskiej, biura i innych pomieszczeń Spółki z o.o D. - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2017 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia wyrobów węglowych nabytych przez Spółdzielnię Mieszkaniową do celów grzewczych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (Spółdzielnia mieszkaniowa) posiada kotłownię węglową wraz z infrastrukturą zapewniającą dostawę ciepła do lokali mieszkalnych oraz użytkowych takich jak: biuro, sala zebrań, lokal wynajmowany na zakład fryzjerski. Kotłownia nie stanowi organizacyjnie i finansowo odrębnego przedsiębiorstwa ale wchodzi w skład całości majątku Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 31a ust. l pkt 8 ustawy o podatku akcyzowym, kotłownia może stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Z tytułu produkcji ciepła Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencję księgową dla kotłowni. Daje ona możliwość ustalenia kosztów według rodzajów, to jest zużycia węgla, energii elektrycznej, wynagrodzeń pracowników wraz z narzutami oraz kosztów ogólnych i kosztów finansowo-operacyjnych. Prowadzona ewidencja księgowa zapewnia rozliczenie kosztów ciepła i ustalenia stawki opłat zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy prawo energetyczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty