Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2017, sygn. 0114-KDIP3-2.4015.18.2017.1.MZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4015.18.2017.1.MZ
W zakresie skutków podatkowych dokonania zniesienia współwłasności.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2017 r. (data wpływu 16 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych dokonania zniesienia współwłasności - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych dokonania zniesienia współwłasności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jako notariusz ma sporządzić akt notarialny dokumentujący umowę zniesienia współwłasności. Stan faktyczny jest następujący. Dawna nieruchomość, przed jej nacjonalizacją, stanowiła jedną nieruchomość zabudowaną dwoma budynkami. Dawni właściciele tej nieruchomości utracili jej własność na podstawie art. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279) (dekret). Następnie nieruchomość została podzielona na dwie oddzielne nieruchomości, każda z nich zabudowana jednym budynkiem. Z obu tych nieruchomości zostały przez Skarb Państwa sprzedane niektóre lokale. Na podstawie art. 5 i art. 7 dekretu następcy prawni dawnych właścicieli (następcy prawni) odzyskali własność niesprzedanych części obu budynków i udziały w użytkowaniu wieczystym obu nieruchomości. Następnie następcy prawni (osoby ze sobą w części niespokrewnione) ustanowiły dla siebie, bez znoszenia współwłasności, na podstawie art. 10 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz. U. z 2015 r., poz. 1892 ze zm.), odrębną własność lokali znajdujących się w jednym z ww. budynków. Teraz następcy prawni zamierzają zawrzeć umowę, na mocy której bez spłat i dopłat: (a) zniosą współwłasność jednego z wyodrębnionych lokali w ten sposób, że jego wyłącznym właścicielem stanie się jeden z następców prawnych (nabywca lokalu), (b) zniosą współwłasność pozostałych wyodrębnionych lokali w ten sposób, że nabywca lokalu przestanie być ich współwłaścicielem, a jego udział przypadnie pozostałym następcom prawnym, proporcjonalnie do ich udziałów, (c) zniosą współwłasność swoich praw do drugiego budynku i gruntu (w którym nie wyodrębniali dla siebie lokali) w ten sposób, że nabywca lokalu przestanie być uprawniony do tej nieruchomości, a jego udział przypadnie pozostałym następcom prawnym, proporcjonalnie do ich udziałów. Wartość udziałów nabytych przez nabywcę lokalu w lokalu, którego stanie się wyłącznym właścicielem odpowiada łącznej wartości udziałów w pozostałych lokalach i w drugiej nieruchomości, których nabywca lokalu się pozbędzie. Podobnie wartość udziałów pozostałych następców prawnych zbywanych na rzecz nabywcy lokalu odpowiada wartości udziałów pozostałych następców prawnych nabywanych od nabywcy lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty