Darowizna między małżonkami przy rozdzielności majątkowej a opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn - Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2024 r., sygn. III FSK 519/24
W przypadku małżeńskiej rozdzielności majątkowej przekazanie środków finansowych jednego małżonka na pokrycie zobowiązań drugiego, bez świadczenia wzajemnego, może być uznane za darowiznę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeśli charakter umowy i zamiar stron wskazują na bezpłatne przysporzenie majątkowe.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia WSA (del.) Krzysztof Przasnyski, po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Po 817/23 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 września 2023 r., nr 3001-IOV-13.4104.5.2023 w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 1900 (słownie: tysiąc dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Po 817/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: "WSA", "sąd I instancji") oddalił skargę A. P. (dalej: "Skarżąca", "Strona") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu (dalej: "Dyrektor", "DIAS", "Organ") z dnia 14 września 2023 r. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.
Wymieniony wyrok, jak również inne przytoczone w niniejszym uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego (www.nsa.orzeczenia.gov.pl).
W skardze kasacyjnej wywiedzionej od tego wyroku Skarżąca, zrzekając się przeprowadzenia rozprawy, zaskarżyła go w całości i wniosła o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA, ewentualnie w przypadku stwierdzenia istnienia ku temu wystarczających podstaw o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i rozpoznanie skargi. Dodatkowo Skarżąca wniosła o orzeczenie o kosztach procesu, stosownie do obowiązujących przepisów prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty