27.04.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2016, sygn. IPPP1/4512-257/16-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-257/16-2/IGo

Opodatkowanie, prawo do odliczenia oraz korekta podatku VAT w związku z realizacją inwestycji budowy mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2016 r. (data wpływu 25 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania podatkiem VAT wpłat mieszkańców stanowiących ich udział w projekcie - jest prawidłowe;
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zafakturowanych usług przez wykonawców - jest prawidłowe;
  • wpłat tymczasowych dla Gminy na sfinansowanie faktury związanej z realizacją zadania i zwrotu podatku VAT mieszkańcom - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, prawa do odliczenia oraz korekty podatku VAT w związku z realizacją inwestycji budowy mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Gmina realizowała w 2015 roku projekt pn.: Budowa mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii w Gminie , objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 321, podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, w ramach umowy o przyznanie pomocy...

Gmina w ramach projektu zainstalowała 56 urządzeń - instalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych położonych na terenie Gminy. Urządzenia te będą wykorzystywane wyłącznie na cele związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych mieszkańców tych budynków. Warunkiem udziału w projekcie było wniesienie przez właściciela domu mieszkalnego wpłaty udziału wkładu własnego na rzecz Gminy . Środki pochodzące z wpłat mieszkańców składających się z 10 % wartości netto instalacji i 23% VAT od przedmiotowej instalacji. Po ostatecznym rozstrzygnięciu przetargu i ostatecznie otrzymanej wartości 8% VAT, dokonano aneksu z mieszkańcami i ostatecznie mieszkańcy sfinansowali 10% wkładu do wartości netto instalacji oraz cały 8% VAT dla danej instalacji i tym samym Gmina pokryła wpłatami mieszkańców i uzyskaną dotacją z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, całość faktur dla wykonawców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne