Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2016, sygn. IPPB3/4510-72/16-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-72/16-2/MS
środki pieniężne, które Wnioskodawca otrzyma od Innej Spółki - w ramach rozliczenia wniesienia wkładu - nie będą miały charakteru podatku
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że - stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2016r. (data wpływu 1 lutego 2016r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu otrzymanej przez Wnioskodawcę kwoty pieniężnej, stanowiącej kwotę podatku należnego od towarów i usług (wykazanego w odpowiedniej fakturze VAT, dokumentującej wniesienie aportu przez Spółkę do innej Spółki) - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu przychodów z tytułu otrzymanej przez Wnioskodawcę kwoty pieniężnej, stanowiącej kwotę podatku należnego od towarów i usług (wykazanego w odpowiedniej fakturze VAT, dokumentującej wniesienie aportu przez Spółkę do innej Spółki).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest spółką z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą na terenie kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka planuje wniesienie do Innej Spółki kapitałowej (dalej - "Inna Spółka"), w rozumieniu art. 4a pkt 21 u.p.d.o.p. i art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.), wkładu niepieniężnego (dalej -aportu) w postaci środków trwałych podlegających amortyzacji niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu postanowień art. 4a odpowiednio pkt 3 i 4 u.p.d.o.p.. W zamian za wnoszony aport Spółka obejmie udziały w kapitale zakładowym Innej Spółki według ich wartości nominalnej, przy czym ewentualna nadwyżka wartości aportu ponad wartość nominalną tych udziałów w kapitale zakładowym Innej Spółki, powstała przy ich wydaniu zostanie przekazana na kapitał zapasowy Innej Spółki jako "agio". W akcie notarialnym dotyczącym objęcia przez Wnioskodawcę udziałów w kapitale Innej Spółki zostanie ujawnione zobowiązane do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy kwoty pieniężnej odpowiadającej wartości podatku należnego od towarów i usług (dalej - "podatek należny VAT" lub "podatek VAT") od transakcji wniesienia aportu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty