01.03.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.03.2016, sygn. IPPP1/4512-138/16-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-138/16-2/AS

pożyczki - zwolnienie z VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2016 r. (data wpływu 19 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług udzielania pożyczek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług udzielania pożyczek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

N. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest polską spółką należącą do międzynarodowej Grupy S. (dalej: Grupa) z centralą położoną we Francji (dalej: Centrala). Spółka planuje wdrożenie programu akcjonariatu pracowniczego Grupy S. (dalej: Program), który jest inicjatywą Centrali przeznaczoną dla pracowników pozostałych spółek Grupy. Do uczestnictwa w Programie będą uprawnieni wszyscy pracownicy spółek Grupy na całym świecie. W ramach Programu akcje Centrali będą subskrybowane i gromadzone w imieniu pracowników przez pracowniczy fundusz wspólnego inwestowania.

W celu zapłaty przez pracownika za akcje Centrali nabywane w ramach Programu pracownik Spółki będzie uprawniony do wzięcia pożyczki od swojego pracodawcy. W zdarzeniu przyszłym, Spółka udzielałaby nieoprocentowanej pożyczki swoim pracownikom, którzy zdecydowali się na taką formę finansowania udziału w Programie. Pożyczka byłaby zwracana przez pracownika w 12 ratach miesięcznych, potrącanych z wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne