Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2016, sygn. IPPB3/4510-1095/15-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-1095/15-2/AG
Czy przychód i koszty uzyskania przychodu dotyczące sprzedaży udziałów wpływają na przedmiot opodatkowania (dochód) za rok 2015?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2015 r. (data wpływu 24 grudnia 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
T. Sp. z o.o. (dalej: T., Wnioskodawca") jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, posiadającym w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy. Wobec powyższego T. jest zobowiązany do rozliczenia się w Polsce z całości dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym. Rokiem podatkowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy.
Od 2008 r. Wnioskodawca był wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka), posiadając obecnie 35.000 udziałów, stanowiących 50% kapitału zakładowego Spółki. Udziały te zostały objęte za gotówkę w 2008 roku na skutek podwyższenia kapitału. Objęcie przez T. nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym nastąpiło w cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Nadwyżka wartości wkładu ponad wartość nominalną wydanych udziałów Spółki stanowi tzw, agio. Nadwyżka ta, zgodnie z przepisami prawa spółek handlowych, została przekazana na kapitał zapasowy Spółki. Pozostałe 35.000 udziałów należało do spółki prawa cypryjskiego (dalej: Wspólnik, Nabywca). Należy nadmienić, iż wspólnicy w Spółce, której udziały są przedmiotem transakcji są podmiotami niezależnymi, niepowiązanymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty