Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2016, sygn. IPPP3/4512-26/16-2/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-26/16-2/JF
Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka nie będzie posiadała na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 11 Rozporządzenia Wykonawczego w związku z art. 28b ust. 2 Ustawy o VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2016 r. (data wpływu 11 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 stycznia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
K. GmbH (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką zagraniczną z siedzibą w Niemczech, należącą do grupy K.. Spółka jest zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) w Polsce, jako podatnik VAT czynny. Równocześnie jest również zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej w Niemczech.
Grupa K. specjalizuje się w produkcji przekładni i napędów ze szczególnym uwzględnieniem:
- maszyn dla rolnictwa,
- specjalistycznych, wielkogabarytowych maszyn budowlanych,
- przemysłowych wózków i urządzeń transportowych.
Wnioskodawca oprócz prowadzenia działalności produkcyjnej i handlowej na terenie Niemiec współpracuje również z polską spółką z o.o. (dalej jako: Polski Kontrahent), która pełni dla Wnioskodawcy funkcje podwykonawcze. Oba podmioty stanowią dla siebie podmioty powiązane. Polski Kontrahent na podstawie zawartego porozumienia z Wnioskodawcą świadczy usługę polegającą na produkcji przekładni i napędów na podstawie otrzymanych przez Wnioskodawcę surowców produkcji. Polski kontrahent obciąża Wnioskodawcę za wykonywaną na jej rzecz usługę polegającą na wykonaniu produktu gotowego z materiałów i surowców stanowiących własność Wnioskodawcy. W efekcie usługi z dostarczonych surowców i materiałów do produkcji powstaje wyrób gotowy. W tym procesie Wnioskodawca zajmuje się zatem dostarczeniem surowców do produkcji - dokonując zakupów surowców od innych firm w Polsce i Unii Europejskiej lub przemieszczając swoje surowce z terenu Niemiec na teren Polski (w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce). Po wykonaniu produktu finalnego Wnioskodawca dokonuje dostawy towarów bezpośrednio do swoich kontrahentów w innych krajach poza Unii Europejskiej lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio do swoich kontrahentów w innych krajach Unii Europejskiej z terenu Polski lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do swojego magazynu w Niemczech, skąd towary są dystrybuowane dalej wśród odbiorców. Spółka K. GmbH, aby umożliwić polskiemu kontrahentowi produkcję z zachowaniem standardów wypracowanych i przyjętych w grupie, przekazuje wszelkie niezbędne podstawy do produkcji, m.in. w formie technicznej dokumentacji produkcyjnej oraz rysunków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty